Барселона се завърна на върха в испанския футбол. Каталунците отнесоха Бетис с 4:0 в мач от 17-ия кръг на Примера дивисион. По този начин те събраха 38 точки и изпревариха втория Атлетико (Мадрид) по голова разлика. Трети е вечният враг Реал (Мадрид) с 36 точки.

Преди първия съдийски сигнал на специална церемония домакините позираха на терена със спечелените трофеи през изминалата 2015 г.

Срещата беше специална за Лионел Меси. Голямата звезда на световния футбол изигра своя мач №500 с екипа на Барса. Аржентинският гений не пропусна и тази вечер да се разпише и наниза още един гол във вратата на гостите. До момента Меси има 425 попадения.

Само петима играчи в историята имат повече мачове от Лионел, като от все още състезаващите се за клуба това е само Андрес Иниеста. Безспорен №1 е Шави Ернандес (767), следват Карлес Пуйол (593), Иниеста (565), Мигели (549) и Виктор Валдес (535).

Старши треньорът на каталунците Луис Енрике даде почивка на титулярите Пике, Алба и Иниеста, а техните места в състава заеха Вермаелен, Матийо и Серхи Роберто.

Домакините имаха тотално надмощие и можеха да запишат и двуцифрен успех. Те поведоха по куриозен начин в резултата. В 29-ата минута вратарят на гостите Антонио Адан извърши нарушение срещу Меси в наказателното поле и съдията наду свирката - дузпа! Зад топката застана Неймар, който стреля в напречната греда. В опита си да изпревари Ракитич и да изчисти защитникът на Бетис Вестерман изпрати топката в собствената си врата - 1:0. Само 4 минути по-късно Неймар изведе Меси на празна врата за 2:0.

Секунди след почивката Луис Суарес направи преднината класическа - 3:0. Уругваецът завърши резултатно и красива комбинация с Неймар, който го изведе зад гърба на защитата, за крайното 4:0.

Барса е без поражение от севилци в последните 9 сблъсъка у дома си (8-1-0). „Блаугранас” са и в серия от 24 мача без загуба на „Камп Ноу” (21-3-0). Андалусци пък остават без пълен успех вече в 5 официални срещи.

Барселона подобри и още един впечатляващ рекорд – този на Реал (Мадрид) по отбелязани голове за една година във всички турнири. „Белия балет” имаше 178, каталунците вече са със 180 попадения.

ИСПАНИЯ ПРИМЕРА ДИВИСИОН, 17 КРЪГ
30.12.15
17:00 ч.
Реал (Мадрид) - Реал Сосиедад 3:1
1:0 Кристиано Роналдо (42 дузпа), 1:1 Брума (49), 2:1 Кристиано Роналдо (67), 3:1 Лукас (86)
Севиля - Еспаньол 2:0
1:0 Чиро Имобиле (16), 2:0 Евер Банега (41)
30.12.15
19:15 ч.
Райо Валекано - Атлетико (Мадрид) 0:2
0:1 Анхел Кореа (88), 0:2 Антоан Гризман (90)
Барселона - Бетис 4:0
1:0 Хейко Вестерман (29-автогол), 2:0 Лионел Меси (33), 3:0 Лионел Меси (46), 4:0 Луис Суарес (83)
Лас Палмас - Гранада 4:1
1:0 Тана (32), 2:0 Серхио Араухо (50), 2:1 Адалберто Пенаранда (57), , 3:1 Джонатан Виейра (80-дузпа), 4:1 Давид Ломбах (90-автогол)