Барселона помете Алавес с 3:0 като гост в първи мач от 1/16 финалите в турнира за Купата на краля. Старши треньорът на каталунците Тито Виланова даде почивка на част от титулярите с оглед непретенциозния противник и рискът му се оказа оправдан. Нямаше го суперзвездата Лионел Меси, но неговите заместници се справиха отлично на терена. Давид Вия откри с отмерен шут в 40-ата минута след страхотна асистенция на Андрес Иниеста. Нападателят му се реваншира в 51-ата минута, когато му пусна топката в наказателното поле и Иниеста с елегантно изпълнение прехвърли вратаря на домакините Урци за 0:2. Секунди преди края на мача Сеск Фабрегас оформи крайното 0:3, след като засече центриране с глава отблизо при поредната груба грешка на защитата на Алавес. Реваншът на 28 ноември на “Кам Ноу” е просто една формалност.

Алавес – Барселона 0:3
0:1 Давид Вия (40), 0:2 Андрес Иниеста (51), 0:3 Сеск Фабрегас (88)

Алавес: Итуриос Урци, Оскар Рубио, Хавиер Фернандес Агустин , Хавиер Ернандес, Гарсия Джонан (Агире Сендоа, 71), Хагоба Беобиде, Мануел Алехандро Гарсия, Хайме Делгадо, Гусман Касасека, Борха Вигера (Серхио Лямас, 82), Асиер Бараона (Грасия Луисми, 71)

Барселона: Хосе Мануел Пинто, Дани Алвес, Марк Бартра, Мартин Монтоя, Хавиер Масчерано, Сеск Фабрегас, Андрес Иниеста (Жонатан дос Сантос, 75), Серхио Бускетс (Алекс Сонг, 55), Серхи Роберто, Давид Вия (Кристиан Тейо, 70), Алексис Санчес