Барселона победи Еспаньол с 2:0 в поредното издание на каталунското дерби. Мачът от 37-ия кръг на Примера дивисион пред 34 000 фенове на “Корнея Ел Прат” премина при пълното надмощие на гранда. Треньорът Тито Виланова пусна предимно резерви в предни позиции, само в защита излязоха титуляри като Жерар Пике, Дани Алвес, Жорди Алба и Масчерано. В средата на терена оперираха Иниеста, Фабрегас, Сонг и Тиаго Алкантара, а в атака “вършееха” Давид Вия и Санчес. Шави и Педро пък влязоха към края на мача.

Чилиецът Алексис Санчес откри в 14-ата минута след асистенция на Вия още при първото по-опасно положение пред вратата на аржентинеца Кристиан Алварес. Резервата Педро реши всичко в 86-ата минута, когато оползотвори великолепен пас на Шави.

Еспаньол завърши с 10 души, след като ганаецът Якасо Мурабак получи червен картон в 80-ата минута. Това бе дерби №156 в историята на съперничеството, 33 победи има  Еспаньол, 33 равенства, а Барса вече е с 90 победи. Барселона продължава да крачи към последната си голяма цел за този сезон, а именно - изравняване на рекорда на Реал Мадрид от 100 спечелени точки през миналата кампания.

Тимът събра актив от 97 точки, като има нужда от успех при домакинството на Малага след седмица, за да изравни постижението на вечния враг от 100 точки за сезон 2011/12.

Леванте изненадващо победи Атлетик в Билбао с 1:0. Единственото попадение бе дело на Хуанлу в последната секунда. Преди това, от 62-ата минута, домакините играеха с 10 души. Звездата им Иняки Муняинин получи червен картон.

Считаният за сигурен изпадащ Селта удари Валядолид като гост с 2:0 и възроди крехките си надежди за оцеляване. Кабрал (28) и Яко Аспас (56) бяха героите за галисийците. Те вече имат 34 точки и се надяват на издънка на Депортиво (Ла Коруня) в последния кръг.

ИСПАНИЯ
ПРИМЕРА ДИВИСИОН, 37 КРЪГ
26.05.13
21:00 ч.
Хетафе - Райо Валекано 1:2
1:0 Рафа Гомес (59, 1:1 Алекс Домингес (53), 1:2 Диего Кастро (90)
Осасуна - Севиля 2:1
0:1 Алваро Негредо (50), 1:1 Иняки Пунял (63), 2:1 Алваро Сеюдо (79)

26.05.13
21:00 ч.
Реал Сосиедад - Реал (Мадрид) 3:3

0:1 Гонсало Игуаин (6), 0:2 Хосе Койехон (57), 1:2 Хави Прието  (64), 2:2 Антони Гризман (78), 2:3 Сами Кедира (80), 3:3 Хави Прието (90)
26.05.13
21:00 ч.
Малага - Депортиво (Ла Коруня) 3:1

1:0 Хосе Савиола (45), 2:0 Жозе Баптиста (65), 2:1 Жоао Саломао (76), 3:1 Иско (80)
26.05.13
21:00 ч.
Еспаньол - Барселона 0:2
0:1 Алексис Санчес (14), 0:2 Педро Родригес (86)
26.05.13
21:00 ч.
Валядолид - Селта 0:2
0:1 Густаво Кабрал (28), 0:2 Яго Аспас (56)

26.05.13
21:00 ч.
Атлетико (Мадрид) - Майорка 0:0
26.05.13
21:00 ч.
Бетис - Сарагоса 4:0
1:0 Рубен  Кастро (1), 2:0 Диего Пабон (17), 3:0 Хорхе Молина (51), 4:0 Диего Пабон (71)

26.05.13
21:00 ч.
Атлетик (Билбао) - Леванте 0:1
0:1 Хуанлу (90)

ПРОГРАМА И КЛАСИРАНЕ – ТУК

Проследете развитието на футболните мачове и случващото се в другите спортове на лайвскора на БЛИЦ