Барселона се наложи с убедителното 5:1 при гостуването си на Еспаньол в дербито на Каталуня. Срещата се игра пред малко повече от 40 000 зрители на стадион "Корнела Ел Прат" и бе от програмата на 16-ия кръг на Примера дивисион. С прибавените три точки Барса събра 43 в актива си, повеждайки с 5 на втория Реал (Мадрид), който днес приема Севиля.

По 2 гола във вратата на Еспаньол реализираха Педро Родригес и Давид Вия, а веднъж се разписа и Шави. Почетното попадение за домакините вкара Пабло Освалдо.

В този мач Барселона записа поредния си рекорд, след като Виктор Валдес стана първият испански вратар, който не е допускал гол над 570 минути. Предишното най-добро постижение се държеше от Луис Арконада, а новият рекорд вече е 576 минути.

Барса вкарва 5 гола в пети свой мач от Примера дивисион. Головата разлика на селекцията на Пеп Гуардиола е зашеметяваща след 16-ия кръг - 51:9. Въпреки че Лео Меси не успя да накаже Еспаньол, за 14 изиграни двубоя аржентинската звезда има 17 попадения и 11 асистенции. /БЛИЦ

ИСПАНИЯ, ПРИМЕРА ДИВИСИОН, 16 КРЪГ

От 18 декември (събота)
Виляреал – Майорка 3:1
1:0 Сантяго Касорла (11), 1:1 Йонатан Де Гузман (28), 2:1 Джузепе Роси (35-дузпа), 3:1 Нилмар (51)

Леванте – Атлетик (Билбао) 1:2
0:1 Игор Габилондо (10), 1:1 Фелипе Кайседо (20), 1:2 Хавиер Мартинес (73)

Депортиво (Ла Коруня) – Спортинг (Хихон) 1:1
1:0 Артилес Айтами (12), 1:1 Диего Кастро (88)

Еспаньол – Барселона 1:5

0:1 Педро Родригес (19), 0:2 Шави (30), 0:3 Педро Родригес (60), 1:3 Пабло Освалдо (63), 1:4 Давид Вия (76), 1:5 Давид Вия (84)

Реал Сосиедад – Валенсия 1:2
1:0 Шаби Прието (23-дузпа), 1:1 Тино Коста (45), 1:2 Ариц Адурис (90)

ПРЕДСТОЯЩИ
На 19 декември (неделя)
18:00 часа Алмерия – Хетафе
Баланс: 6 мача, 2 победи за Алмерия, 1 равенства, 3 победи за Хетафе

18:00 часа Осасуна – Сарагоса (Филм +)
Баланс: 56 мача, 22 победи за Осасуна, 10 равенства, 24 победи за Сарагоса

20:00 часа Малага – Атлетико (Мадрид) (ТВ +)
Баланс: 56 мача, 12 победи за Малага, 14 равенства, 30 победи за Атлетико (Мадрид)

22:00 часа Реал (Мадрид) – Севиля (ТВ +)
Баланс: 132 мача, 66 победи за Реал (Мадрид), 28 равенства, 38 победи за Севиля

На 20 декември (понеделник)
22:00 часа Расинг (Сантандер) – Еркулес
Баланс: 22 мача, 8 победи за Расинг (Сантандер), 2 равенства, 12 победи за Еркулес

Заб.: Посочените баланси са само за мачовете между отборите в Примера дивисион.