Байерн за пети път в историята си стана европейски клубен шампион. На финала на Шампиноската лига в Лондон баварците победиха Борусия (Дортмунд) с 2:1. Победното попадение беше отбелязано от Ариен Робен минута преди края. Така холандецът се реваншира пред феновете не само за пропуските си в началото на мача, но и за пропусната дузпа срещу Челси на финала на турнира през миналата година.

Двубоят започна с превъзходство на Борусия (Дортмунд) и само невероятното представяне на Мануел Нойер спаси баварците от гол. Вратарят на Байерн спаси удари на Ройс, Левандовски и Бендер. В средата на първата част играта се изравни и грандът от Мюнхен също имаше възможности за попадение, но те бяха пропилени от Робен, който не успя да преодолее вратаря Роман Вайденфелер.

В 60-ата минута Байерн откри резултата. Робен влезе в наказателното поле отляво и центрира успоредно на голлинията, Вайденфелер не успя да избие, а Марио Манджукич на празна вратата с лекота даде аванс на тима си. Само 7 минути по-късно Данте фаулира Марко Роус в наказателното поле и съдията Никола Рицоли даде дузпа за Борусия (Дортмунд), която беше превърната в гол от Илкай Гюндоган.

До края на мача силите на “жълто-черните” започнаха да привършват и Байерн упражни натиск. Пресата на баварците даде резултат в предпоследната минута. Ариен Робен проби през центъра на защитата на Борусия (Дортмунд) и би покрай излезлия да го пресрещне Роман Вайденфелер, който малко преди това изби опасен удар на Швайнщайгер от границата на наказателното поле.

По този начин Байерн сложи край на серията от два загубени финала на Шампионската лига и за пети в историята си спечели шампионския трофей след 1974, 1975, 1976 и 2001 г. Сега баварците, които станаха шампион на Германия, могат да постигнат требъл. На 1 юни в Берлин тимът на Юп Хайнкес играе срещу Щутгарт на финала за Купата на Германия. Самият Хайнкес печели трофея за втори път в треньорската си кариера, след като през 1998 г. триумфира с Реал (Мадрид).

Най-интересното по минути
- ТУК

0:1 Марио Манджукич (60), 1:1 Илкай Гюндоган (68-дузпа), 1:2 Ариен Робен (89)

Борусия (Дортмунд): 1.Роман Вайденфелеп, 4.Невен Суботич, 15.Матс Хумелс, 26.Лукаш Пишчек, 29.Марсел Шмелцер, 6.Свен Бендер (90-18.Нури Шахин), 8.Илкай Гюндоган, 11.Марко Ройс, 16.Якуб Блашчиковски (90-23.Юлиан Шийбер), 19.Кевин Гроскройц, 9.Роберт Левандовски
Резерви: 20.Лангерак, 21.Кирх, 27.Фелипе Сантана, 5.Кел, 7.Лайтнер, 18.Шахин, 23.Шийбер
Треньор: Юрген Клоп

Байерн: 1.Мануел Нойер, 4.Данте, 17.Джером Боатенг, 21.Филип Лам, 27.Давид Алаба, 7.Франк Рибери (90-30.Луис Густаво), 8.Хави Мартинес, 10.Ариен Робен, 25.Томас Мюлер, 31.Бастиан Швайнщайгер, 9.Марио Манджукич (90+3-33.Марио Гомес)
Резерви: 22.Щарке, 5.Ван Буйтен, 11.Шакири, 30.Луис Густаво, 44.Тимошчук, 14.Писаро, 33.Гомес
Треньор: Юп Хайнкес