Шампионът на Англия Манчестър Юнайтед днес приема Астън Вила в мач от 16 кръг на Висшата лига. Очаква се в двата отбора да има по един български футболист. Димитър Бербатов бе сред играчите на „червените дяволи”, които получиха почивка за мача с Волфсбург (3:1) от Шампионската лига през седмицата и се очаква днес да е на терена. Според английските медии Митко е възстановен и от контузията на коляното, заради която бе вън от игра за известен период. Стилият Петров почти сигурно ще изведе Астън Вила на „Олд Трафорд” с капитанската лента.

Срещата между Юнайтед и Вила се явява българско дерби или по-точно 16-ия мач от Висшата лига, в който на терена ще има поне по един българин в двата отбора. Това ще бъде петият мач, в който бившите играчи на ЦСКА Димитър Бербатов и Стилиян Петров мерят сили един срещу друг. Бербо пък все още не е играл срещу Вила с екипа на Манчестър Юнайтед. И в четирите досегашни срещи той е бил с фланелката на Тотнъм. Статистически балансът между двамата в тези срещи е равен по една победа за всеки от двамата и две равенства.

Може да се каже, че срещата от 1 октомври 2007 г. (4:4) не е точно българско дерби. Това е срещата, в която „шпорите” честват своята 125-годишнина. Бербо вкарва един гол за Тотнъм и напуска терена в 73-ата минута. Точно в този момент в игра за Астън Вила влиза Стилиян Петров. Поради тази причина, че двамата не се засичат в игра на терена, срещата може и да не се брои за българско дерби. Има още една среща, която поради същата причина може да не се брои за българско дерби. Това е мачът от 20 септември тази година, когато Манчестър Юнайтед победи Манчестър Сити с 4:3. Бербо започна титуляр за „червените дяволи” и бе заменен в 78-ата минута. Пет минути по-късно в игра на терена за „гражданите” се появи Мартин Петров.

В тези две срещи за двата противникови отбора играе по един българин и това може да бъде считано като основание те да бъдат наречени български дербита. Все пак всеки има правото да реши лично за себе си, дали ще счита тези двубои за българско дерби или не.