Началото на руската военна инвазия на територията на Украйна сложи край на целия обществен живот в страната. В това число влиза и футболното първенство. Играчи доброволно се записаха в редиците на армията, а често се появяват информации, че някои футболисти са загинали в резултат на сраженията.

Мнозина обаче се питат какво става със собствениците на футболните клубове. Все пак това са едни от най-богатите хора в Украйна. Още повече, че босът на Шахтьор (Донецк) Ринат Ахметов (на водещата снимката) е №1 в списъка на богатите украинци. Личното му богатство през миналата есен беше оценено на 7,5 милиарда долара, а притежаваните от него компании оперираха със значително по-големи активи.

Според информациите, 55-годишният милиардер още в началото на военните действия е напуснал Украйна. В момента се е установил в Лондон. Още преди началото на конфликта той в повечето време живееше извън територията на родината си, но често се прибираше и посещаваше Киев и региона около Донецк. Броени дни преди старта на руската инвазия Ахметов също е бил в Украйна, но е занимал за Швейцария, където притежава имение в Женева.

Топ Коефициенти за Всички Мачове Всеки Ден!

Счита се, за месеца от началото на военните действия фирмите му са претърпели загуби за 9,5 милиарда долара. Пред „Bloomberg“ той заяви, че след края на войната ще съди Русия за изплащане на репарации в пълен размер. Въпреки понасяните финансови удари неговата компания „SCM Group“ подпомага отбраната на Украйна. Тя е предоставила на армията 40 000 противотанкови таралежи и 10 000 вериги с шипове, които се използват за спиране на колесна военна техника. Дори са усвоили производството на бронирани жилетки и вече са предали 2000 бройки.

Братята Игор и Григорий Суркис са се установили в Унгария. Те са напуснали Украйна на 26 февруари късно вечерта. Техните коли са минали границата между двете държави на 26 февруари в периода 22:40-23:00 часа. Двамата Суркис бяха в списъка на 50-те най-богати украинци

По-малкият от братята – Игор, който е собственик на Динамо (Киев), е напуснал родината си с лимузина Maybach S650 (струваща около 700 000 долара). Той е бил заедно с руската гражданка Олга Романова, а в колата са били още Вячеслав Суркис и Яна Суркис. Григорий, президент на Украинския футболен съюз в периода 2000-2012 г., се е изнесъл от родината си с джип Mercedez-Benz ML-500 (цена около 100 000 долара), с него са пътували още четири човека.

Според информация на „Украинския правда“ братята Суркис са изнесли общо 17,6 милиона долара със своите автомобили. Сумата не е декларирана на граничния пункт Вилок, но пък присъства в митническите документи, които са попълнили на унгарската граница в Тисабеч.

Бившият президент на Днепър, а в момента негласен бос на новосъздадения Днипро-1, Игор Коломойский все още се намира на територията на родината си. Осмият най-богат украинец (притежава над 1 милиард долара) дори продължава да живее в Днипро (бившият Днепропетровск) и активно помага финансово на отбраната на града.

Счита се, че на територията на Украйна се намира и четвъртият в списъка на „Форбс“ на най-богатите украинци Константин Жеваго (богатство от 1,3 милиарда долара). Не е ясно местонахождението на почетния президент на Ворскла (Полтава), но се счита, че също помага финансово на войските.

Президентът и собственик на Металист (Харков) Александър Ярославский е в Лондон. Поставеният от „Форбс“ в топ 10 на най-богатите украинци живее в британската столица от няколко години. Той избяга там, след като неговият автомобилен кортеж предизвика смъртоносна катастрофа в Харков. От началото на военните действия той подпомага финансово болниците в града със сериозни финансови средства, а освен това дари и парите от продажбата на своята яхта за възстановяването на Харков.

Президентът на Ингулец Александър Поворознюк (на снимката вдясно) е единственият от футболните босове, който лично се включи в боевете. Влезе в редиците на отбранителната линия на град Петрово (Кировградска област). В свое лично обръщение към президента Зеленски той обяви: „Разполагаме с толкова много оръжие, че можем цяла година да издържим да обсада дори и срещу нас да използват танкове и самолети.“

Не се намира информация за това, къде се намират и каква дейност развиват в момента босовете на част от другите големи украински клубове Зора (Луганск), Черноморец (Одеса), Александрия, Десна и Верес (Ровно).
Веселин РУСИНОВ, БЛИЦ СПОРТ