Байерн (Мюнхен) получи идеална възможност да поведе още по-убедително в Бундеслигата, след като преследвачите Байер (Леверкузен) и Борусия (Дортмунд) записаха сензационни загуби в днешните си мачове от 17-ия кръг.

Херта попари "Сигнал Идуна Парк", надделявайки с 2:1 срещу избраниците на Юрген Клоп. В същото време пък Вердер срази "аспирините" с 1:0.

Издънките на преследвачите дойдоха малко преди финала на Байерн на Световното клубно първенство. В 21:30 часа баварците излизат в Маракеш срещу мароканския Раджа Казабланка в сблъсъка за отличието.

На мача в Бремен Леверкузен отстъпи след гол на Сантяго Гарсия в 74-ата минута. "Аспирините" остават втори в класирането с 37 точки, на 7 зад Байерн. Тимът на Гуардиола е и с мач по-малко - отложеното гостуване на Щутгарт заради участието в Световното клубно първенство.

Борусия (Дортмунд) също приключи по кошмарен начин годината, след като записа трета поредна домакинска загуба в Бундеслигата, отстъпвайки с 1:2 на Херта. Така финалистът в Шампионската лига остава на 12 точки зад Байерн.

За днешния мач Клоп реши да залага на младите и неопитни футболисти. 21-годишният ляв бек Ерик Дурм сгреши за първия гол на столичани, реализиран от Густаво Адриан Рамос в 23-ата минута, а 18-годишният централен защитник Мариан Зар подари второто попадение на съперника. В 45-ата минута тунизиецът Сами Алаги вкара за Херта именно след фрапантна грешка на Зар.

Преди това в самото начало Марко Ройс беше извел домакините напред - в 7-ата минута, след което Херта съумя да сътвори пълния обрат.

Победата изкачи гостите от Берлин на 6-ото място с актив от 28 точки. Борусия (Дортмунд) пък е трети с 32 - на 5 от Леверкузен и на цели 12 от Байерн.

ГЕРМАНИЯ БУНДЕСЛИГА, 17 КРЪГ
20.12.13
21:30 ч.
Айтрахт (Франкфурт) - Аугсбург 1:1
0:1 Раул Бобадиля (33), 1:1 Ян Розентал (42)
21.12.13
16:30 ч.
Борусия (Дортмунд) - Херта 1:2
1:0 Марко Ройс (7), 1:1 Густаво Адриан Рамос (23), 1:2 Сами Алаги (45)
Фрайбург - Хановер 2:1
1:0 Aдмир Мехмеди (25), 2:0 Адмир Мехмеди (36), 2:1 Леонардо Битенкур (90)
21.12.13
16:30 ч.
Хамбургер - Майнц 05 2:3
1:0 Хакан Чалханоглу (21), 1:1 Шинджи Оказаки (47), 1:2 Николай Мюлер (50), 2:2 Рафаел ван дер Ваарт (79), 2:3 Шинджи Оказаки (90+2)
21.12.13
16:30 ч.
Айтрахт (Брауншвайг) - Хофенхайм 1:0
1:0 Торстен Йорл (29-дузпа)
21.12.13
19:30 ч.
Нюрнберг - Шалке 04 (Евроспорт 2 България)
Баланс: 50 мача, 14 победи за Нюрнберг, 12 равенства, 24 победи за Шалке 04
22.12.13
16:30 ч.
Борусия (Мьонхенгладбах) - Волфсбург (Евроспорт 2 България)
Баланс: 26 мача, 8 победи за Борусия (Мьонхенгладбах), 3 равенства, 15 победи за Волфсбург