ПОТОПЕТЕ СЕ В СВЕТА НА СТАТИСТИКАТА!

Бразилия спечели Суперкласико на Южна Америка. Редовното време на реванша завърши 2:1 за Аржентина и след като в първата “селесао” беше победил със същия резултат се стигна до изпълнение на дузпи. Там по-хладнокръвни излязоха гостите, наложиха се с 4:3 насред “Бонбонера” в Буенос Айрес и грабнаха трофея. Това беше исторически мач №1001 за петкратните световни шампиони.

В срещата не взеха участие звездите от клубове извън Южна Америка. Селекционерът на домакините Алехандро Сабея излезе със състав, в който имаше четирима футболисти, подвизаващи се в бразилското първенство - Гуйнязу (Интернасионал), Баркос (Палмейрас), Хуан Мартинес (Коринтианс), Монтильо (Крузейро). Останалите титуляри бяха: четирима от Велес Сарсфийлд (Ванжиони, Черо, Домингес и Перуци), както и Лопес (Арсенал), Десабато (Естудиантес) и Орион (Бока Хуниорс). Най-голямата изненада беше включването на 34-годишния халф Пабло Гуйнязу, който има само 7 мача от началото на сезона за Интернасионал.
Колегата на Сабея - Мано Менензеш, пък заложи предимно на играчи от първенеца в Страната на кафето - Флуминензе. Това бяха: Фред, Кавалиери, Тиаго Невес, а после в игра се появиха Жеан и Карлиньос.

Първият четвърт час от мача премина при предпазлива игра на съперниците. Едва в 29-ата минута дойде първата опасност и тя бе пред стража на домакините Аугусто Орион. Бразилците разиграха технично около пеналта и Фред стреля опасно. Вратарят обаче плонжира и изби в корнер. В 33-ата минута Неймар бе изведен перфектно от Арука. Звездата на бразилския футбол овладя технично паса и прехвърли излезлия напред Орион, но прехвърли и вратата.

След почивката нямаше промяна в подхода на двата съперника. Мано Менензеш бе изградил здрава стена пред Кавалиери, опасностите пред когото на практика липсваха. Аржентинците пък изобщо не бързаха, а търпеливо чакаха своя шанс. И го дочакаха в 82-ата минута. Мартинес бе спънат от резервата Жеан и съдията Енрике Осес посочи бялата точка – дузпа! Тя бе дълго оспорвана от бразилците, които претендираха, че нарушението е извършено извън наказателното поле, но реферът беше категоричен. Дебютантът Игнасио Скоко, който влезе като смяна малко по-рано, изпълни дузпата неспасяемо – 1:0 за Аржентина!

Отговорът на ”селесао” беше светкавичен. Бърза комбинация обърка защитата на домакините, топката достигна до Жеан, който опита силен шут по посока на вратата. Находчивият Фред дебнеше пред голлинията и само чукна леко топката зад гърба на безпомощния Орион – 1:1!

В последната минута Монтильо тръгна сам с дрибъл през трима бразилци, финтира ги и сервира топката на непокрития Скоко. Завършекът на нападателя беше смъртоносен – 2:1 за Аржентина. В първата среща Бразилия победи с 2:1 на "Естадио де Гояш" в Сера Дурада. По този начин общият резултат от двете срещи се изравни и дойде времето на дузпите.

Аржентина – Бразилия 2:1 (3:4 след дузпи)
1:0 Игнасио Скоко (82-дузпа), 1:1 Фред (84), 2:1 Игнасио Скоко (90)