Чехия се класира за Евро 2024 след категорична победа с 3:0 над Молдова в последния им мач от група Е на квалификациите.

Домакините поведоха в Оломоуц с гол на Давид Дудера (14), който завърши контраатака след пас на Томаш Хори за 1:0.

Десет минути след началото на втората част Молдова остана с човек по-малко на терена, след като Владислав Бабогло бе изгонен заради втори жълт картон. Впоследствие Чехия стигна до още два гола, с които си гарантира класирането на Европейското в Германия.

Томаш Хори (72) с глава и Томаш Соучек (90) благодарение на рикошет оформиха крайния резултат.

По този начин чехите събраха 15 точки и завършват на второ място в тази група, докато молдовците завършват на 4-а позиция с 10 точки.

В другия мач от тази група лидерът Албания завърши 0:0 у дома с Фарьорските острови и си гарантира първото място с 15 точки и по-добри показатели в преките двубои с Чехия. Фарьорите завършиха последни с 2 пункта.

Група Е
Чехия – Молдова 3:0
1:0 Давид Доудера (14), 2:0 Томаш Хори (72), 3:0 Томаш Соучек (90)

Албания – Фарьорски острови 0:0

Словения също си осигури място на Европейското, но доста по-трудно от чехите, след като надви у дома Казахстан с 2:1 в среща от група Н на квалификациите.

Словения поведе в резултата с гол от дузпа в 41-ата минута, реализирана от Бенямин Шешко. Гостите от Централна Азия обаче изравниха с гол на Рамазан Оразов (48) след пас на Максим Самородов.

Успехът и класирането на словенците гарантира Бенямин Вербич (86)в края.

Така словенците завършват на второ място в групата с 22 точки, колкото има и лидерът Дания, докато Казахстан е четвърти с 18 точки, колкото има и четвъртият Финландия.

В другите срещи от тази група класиралият като първи тим на Дания загуби с 0:2 при визитата си на Северна Ирландия, а Финландия спечели с 2:1 при гостуването си на футболното джудже Санн Марино.