Челси надви у дома Манчестър Сити с 2:1 в дербито от деветия кръг на английската Висша лига. Фернандо Торес пропусна на няколко пъти пред вратата на Джо Харт, но след това асистира на Андре Шюрле (33), който изведе домакините напред в резултата. Малко след почивката обаче Серхио Агуеро (49) изравни със страхотен далечен изстрел, но в самия край Фернандо Торес (90) донесе победата на "сините" от Лондон.

Жозе Моуриньо и Мануел Пелегрини, които бяха треньори в испанската Примера дивисион през миналия сезон, се изправят един срещу друг за първия си сблъсък на Острова. Специалния направи 5 промени в състава си в сравнение с този, който разби Шалке 04 (3:0) като гост в Шампионската лига през седмицата. Аржентинецът Серхио Агуеро е единственият нападател в състава на „гражданите”, докато Джеко и Негредо останаха резерви.

Срещата започна по-добре за домакините, които имаха няколко възможности да поведат в резултата. Най-фрапантното от всичките обаче бе това на Фернандо Торес, който след около половин час игра остана очи в очи с Джо Харт, но стреля силно над вратата. Малко след това испанският нападател се реваншира за пропуска си, финтира Гаел Клиши по дясното крило и асистира на германския национал Андре Шюрле (33), който се разписа за 1:0. Три минути по-късно Торес разтресе и напречната греда с мощен изстрел от далеч. До края на полувремето „сините” от Лондон запазиха крехкия си аванс, а гостите от Манчестър така и не съумяха да намерят адекватен отговор.

"Гражданите" излязоха напълно преобразени след почивката и успяха да изравнят чрез Серхио Агуеро (49), който отправи неспасяем изстрел извън наказателното поле и не остави шансове за Петър Чех - 1:1. Три минути по-късно Давид Силва центрира от фаул на границата на наказателното поле, а Хави Гарсия стреля опасно с глава, но Чех бе на мястото си улови топката. "Сините" отговориха с удар на Фернандо Торес с глава в 57-ата минута, но право в ръцете на Джо Харт. Постепенно играта се изравни, а головите положения пред двете врати намаляха. Специалния опита да освежи атаката на домакините, пускайки в игра Оби Микел, Вилиан и Ето'о на мястото на Шюрле, Лампард и Азар, но смените не доведоха до промяна на резултата.

В 87-ата минута Вилиан бе близо до гола, но след негов удар от пряк свободен удар топката мина покрай гредата. Секунди преди края на редовното време пък Джо Харт и Матия Настасич сбъркаха фатално за гостите, а Фернандо Торес се възползва от грешката им и на празна врата вкара победния гол за 2:1.

След успеха си Челси събра 20 точки и се завърна на второ място във временното класиране на само 2 пункта от лидера Арсенал. Манчестър Сити е на седма позиция с 16 точки.

Челси - Манчестър Сити 2:1
1:0 Андре Шюрле (33), 1:1 Серхио Агуеро (49), 2:1 Фернандо Торес (90)

челси_1.jpgЧелси: Птър Чех, Ашли Коул, Джон Тери, Гари Кейхил, Бранислав Иванович, Франк Лампард (66 - Джон Оби Микел), Рамирес, Еден Азар (84 -Самуел Ето'о), Оскар, Фернандо Торес, Андре Шюрле (66 - Вилиан)
Мениджър: Жозе Моуриньо

mancity.jpgМанчестър Сити: Джо Харт, Мартин Демикелис, Гаел Клиши, Пабло Сабалета, Матия Настасич, Самир Насри (70  Хесус Навас), Хави Гарсия, Давид Силва, Яя Туре, Фернандиньо, Серхио Агуеро (87 - Негредо)
Мениджър: Мануел Пелегрини

Лондон, стадион "Стамфорд Бридж"
Съдия: Хауърд Уеб
Жълти картони: Лампард, Рамирес (Челси); Сабалета, Настасич, Хави Гарсия (Сити)

АНГЛИЯ ВИСША ЛИГА, 9 КРЪГ
26.10.13
14:45 ч.
Кристъл Палас – Арсенал 0:2
0:1 Микел Артета (47), 0:2 Оливие Жиру (87)
26.10.13
17:00 ч.
Норич – Кардиф 0:0
26.10.13
17:00 ч.
Астън Вила – Евертън 0:2
0:1 Ромелу Лукаку (68), 0:2 Лион Осман (81)
26.10.13
17:00 ч.
Манчестър Юнайтед – Сток Сити 3:2
0:1 Питър Крауч (4), 1:1 Робин ван Перси (43), 1:2 Марко Арнаутович (45), 2:2 Уейн Рууни (78), 3:2 Ернандес (80)
26.10.13
17:00 ч.
Ливърпул – Уест Бромич 4:1
1:0 Луис Суарес (12), 2:0 Луис Суарес (17), 3:0 Луис Суарес (55), 3:1 Морисън (66 -дузпа), 4:1 Стъридж (77)