В среща от междинния 25-и кръг във Висшата лига Съндърланд загуби от Челси с 2:4 в истинско голово шоу.

Мачът започна лошо за Челси, след като още в 3-ата минута бранителят на домакините Филип Бардсли получи свободно пространство, напредна и с мощен удар от границата на наказателното поле малко вляво разстреля безапелационно Петър Чех за 1:0. След гола „сините” от Лондон се хвърлиха незабавно в атака да търсят изравняването. В 11-ата минута опасен удар на Франк Лампард профуча на сантиметри покрай вратата на домакините.

В 14-ата минута съдията отсъди дузпа за Челси за нарушение на Ел Мохамади срещу Ашли Коул в наказателното поле на „черните котки”. От бялата точка Франк Лампард бе безпощаден за 1:1. Натискът на Челси продължи след този гол и в 23-ата минута Никола Анелка изведе с чудесен пас Саломон Калу, който мушна топката между краката на излезлия да го пресрещне вратар на домакините Крейг Гордън – 1:2.

Головото шоу продължи с пълна сила, след като в 27-ата минута Киърън Ричардсън от пряк свободен удар изравни за 2:2. Топката премина под краката на подскочилите от стената играчи. В 30-ата минута Жозе Босингва от Челси бе близо да вкара трети гол за тима си, но ударът му бе уловен с вещина от Крейг Гордън. В 35-ата минута Крейг Гордън с мъка изби в корнер удар на Есиен, а 60 секунди по-късно Бранислав Иванович от непосредствена близост нацели гредата след удар с левия крак. До края на полувремето атаките към двете врати не спряха, но до нов гол не се стигна.

Веднага след почивката в 49-ата минута Челси бе близо до гол, но Никола Анелка не можаха да засекат както трябва топката на само метър пред гол линията и тя бе избита от Стев Малбран, за който останаха съмнения, че е играл с ръка при тази ситуация. Две минути по-късно Франк Лампард изстреля бомбен изстрел отдалеч, но Крейг Гордън отново бе на мястото и предотврати попадение във вратата на „черните котки”. В 59-ата минута Лампард отново се опита да изненада Гордън, но ударът му от точката на дузпата бе слаб и вратарят улови.

След още 120 секунди силен удар на Лампард извън наказателното поле отново бе отразен от Гордън, който обаче нямаше никакви шансове при добавката от около 10 метра на Джон Тери – 2:3. Въпреки че поведоха, гостите продължиха да натискат и в 67-ата минута Никола Анелка подаде към Саломон Калу и последният стреля силно, а топката се отби в двете странични греди на вратата, пазена от Крейг Гордън.

До края гостите от Лондон контролираха мача и не допуснаха противниковите нападатели в близост до вратата на Петър Чех, а в същото време и не създаваха опасности пред тази на Гордън. Все пак в допълнителното време Никола Анелка вкара четвърти гол за гостите след пас на Малуда и техничен удар отблизо за крайното 2:4. В крайна сметка Челси заслужено спечели трите точки. /БЛИЦ

АНГЛИЯ, ВИСША ЛИГА - 25 КРЪГ

Арсенал - Евертън 2:1
0:1 Саха (24), 1:1 Аршавин (70), 2:1 Косчелни (75)

Съндърланд - Челси 2:4
1:0 Бардсли (3), 1:1 Лампард (15-дузпа), 1:2 Калу (23), 2:2 Ричардсън (27), 2:3 Тери (61), 2:4 Анелка (90+3)

Манчестър Юнайтед - Астън Вила 3:1
1:0 Рууни (1), 2:0 Рууни (45+1), 2:1 Бент (59), 3:1 Видич (63)

Уест Бромич - Уигън 2:2
1:0 Одемвинги (5), 1:1 Нзогбия (20), 1:2 Уотсън (43), 2:2 Фортюн (79)

На 2 февруари (сряда) от 21:45 часа
Бирмингам - Манчестър Сити
Баланс: 131 мача, 48 победи за Бирмингам, 23 равенства, 60 победи за Манчестър Сити

На 2 февруари (сряда) от 22:00 часа