Челси победи Манчестър Сити с 1:0 като гост в голямото дерби от 24-ия кръг на Висшата лига. По този начин “сините” от Лондон събраха 53 точки и се изравниха по точки с “гражданите”. Лидерът Арсенал е с 55 т.

Специалния подходи по-прагматично от колегата си, а неговите момчета изиграха перфектно тактически мача.
Освен попадението лондончани нацелиха и цели три греди, които при повече късмет можеха да се превърнат в попадения. Една от тях бе на новото попълнение Неманя Матич, който бе на косъм да вкара феноменален гол с далечен удар. Сърбинът демонстрира страхотна игра през целия мач и впечатли с представянето си. Другото ново попълнение Мохамед Салах бе на пейката, но не успя да дебютира.

Сблъсъкът започна без никакво разузнаване. Двата отбора се “захапаха” от самото начало и си размениха опасни атаки. Първи с гола се разминаха домакините, когато в В 18-ата минута топката се разходи покрай голлинията на Петър Чех, но нямаше кой да я бутне във вратата.

При най-острата си контраатака гостите ликуваха. В 32-ата минута бразилецът Рамирес стреля, топката се отби в защитник на Манчестър Сити, и попадна точно в краката на Бранислав Иванович. Сърбинът би силно от границата на наказателното поле и изненада стража на домакините Харт – 0:1.

Обърканата защита в светлосиньо допусна още на два пъти съперникови футболисти в опасна близост. Пас на Ето’о бе блокиран точно преди да стигне до Рамирес, но отбитата топка отиде у Еден Азар, който от 20-тина метра шутира силно в ръцете на стража. Секунди преди почивката белгиецът подаде на Ето’о, камерунецът би от движение и удари гредата.

В 52-ата минута Яя Туре можеше да изравни, но шутът му прелетя на сантиметри встрани от целта. Буквално в ответната атака Матич разтърси напречната греда с феноменален изстрел. В 66-ата минута Кейхил с глава нацели гредата (трета за Челси).
Футболистите на Сити се вдигнаха на последен финален щурм. Четвърт час преди края Чех спаси по невероятен начин силен удар на Давид Силва. Испанецът пропусна страхотен шанс за отбора си и минута след последното си положение от 4-5 метра прати топката в аут.

Секунди преди изтичането на добавеното време резервата Йоветич отправи коварен изстрел към горния ляв ъгъл на вратата на Чех. Ветеранът обаче прояви отличен рефлекс и изби над гредата в корнер.

Това беше втори пореден успех за столичани в съперничеството. През есента те биха “гражданите” с 2:1 с решително попадение в епилога на двубоя. До този момент Сити бяха със 100-процентов актив на “Етихад” през кампанията – 11 триумфа от 11 възможни, и впечатляващата голова разлика 42:8.

Челси записа четири поредни гостувания във Висшата лига без допуснат гол. “Сините” загубиха последните си четири визити за първенство на „Етихад Стейдиъм“, но пък са с най-много победи като гост на Манчестър Сити във Висшата лига (11).

Любопитно е, че Манчестър Сити нямаше грешка в последните си шест мача в шампионата, които се играха в понеделник (5 победи и 1 равенство). Последното поражение на „гражданите“ в понеделник обаче беше именно срещу Челси (1:2 през декември 2011 г.).

mancity.jpgМанчестър Сити – Челси 0:1
 0:1 Бранислав Иванович (32)