Челси спечели купата на Англия, след като на финала победи Портсмут с минималното 1:0 на “Уембли” пред 88 335 зрители. Това е шести трофей във витрината на лондончани, които по-рано през сезона станаха и шампиони във Висшата лига. След спечелената титла и купа Челси направи първи дубъл в историята си. Единственото попадение за Челси реализира голмайсторът Дидие Дрогба в 59-ата минута. Нападателят изпълни по перфектен начин пряк свободен удар. Три минути преди това Боатенг от Портсмут пропусна дузпа, която бе отсъдена за нарушение на Белети срещу Диндане.

През първото полувреме възпитаниците на Карло Анчелоти нацелиха на пет пъти гредите. В 88-ата минута и Франк Лампард пропусна дузпа за Челси.

Още в 13-ата минута Франки Лампард отправи страхотен изстрел от 20-ина метра, но топката срещна напречната греда. В 21-ата минута на два пъти Дрогба можеше да открие резултата, но Мокоена и в двата случая се оказа на пътя на топката. 60 секунди по-късно изключителна възможност пропиляха играчите на Аврам Грант. Боатенг стреля след центриране на Диндан, Пикион отклони топката, но Чех спаси. Челси отговори с нова греда, този път на Калу от 5 метра. Капитанът Джон Тери с глава също разтресе гредата.

В края на първата част голмайсторът на шампионите Дрогба на два пъти нямаше късмет да отбележи. В 39-ата тъмнокожият таран стреля силно от фаул, Джеймс отклони в горната греда, след което топката тупна на голлинията. 3 минути след това по-късно капитанът на Кот д’Ивоар овладя отлично на гърди, но отново нацели страничния стълб. Минута преди края на първото полувреме Михаел Балак получи контузия след сблъсък с Боатенг и напусна принудително.

В 55-ата минута Диндан навлезе в наказателното поле и бе съборен от Белети. Съдията даде дузпа за Портсмут, но Чех отрази удара на Боатенг.

В 59-ата минута Дрогба стреля от пряк свободен удар в ъгъла на Джеймс, топката срещна за 6-и път гредата, но този път влетя в мрежата на Портсмут. В 70-ата минута Дрогба мина през двама защитници на съперника, но останал сам срещу Джеймс не успя да го преодолее. Последваха още две страхотни възможности, от които не се възползваха Анелка и Лампард. В 88-ата минута Браун фаулира Лампард в наказателното поле и Фой отсъди дузпа за Челси. Лампард обаче стреля покрай вратата.