Челси победи Виляреал с 6:5 при дузпите (1:1 в редовното време) в спорa за Суперкупата на Европа и спечели трофея. В герой се превърна вратарят Кепа Арисабалага, който се появи минута преди края и спаси два удара от бялата точка.

Срещата в Белфаст започна с превес на "сините", които имаха възможност да открият резултата още в шестата минута, но вратарят на испанците се справи с шута на Тимо Вернер. Малко след това германецът имаше още един шанс, но не се възползва.

Челси откри резултата в 27-ата минута, когато Хаким Зиеш засече центриране отляво за 1:0.

След половин час игра Виляреал създаде най-чистото си положение от началото на мача, но Едуар Менди се справи с шута на Булайе Диа. Минути по-късно Маркос Алонсо се размина с това да удвои резултата, но Серхио Асенхо за пореден път показа блестяща реакция.

До края на полувремето играта се накъса и беше прекъсвана на няколко пъти заради контузията на голмайстора Зиеш и последвалата му смяна, както и заради грубо влизане на Антонио Рюдигер, което провокира напрежение на терена.

Виляреал можеше да изравни в последната атака за първото полувреме, но бомбеният шут на Алберто Морено срещна напречната греда.

Winbet - победата е на върха на пръстите! (18+)

Второто полувреме започна с пропуск пред вратата на испанците, но Виляреал пропусна страхотна възможност за изравни в 52-ата минута, в която Жерар Морено удари гредата на вратата на лондончани за втори път в мача.

Виляреал имаше още една добра възможност четвърт час по-късно, но Едуар Менди се справи отлично. По-добрата игра на испанците в последните минути даде резултат в 73-ата минута, когато Жерар Морено се възползва от пас след грешка на Челси и изравни за 1:1.

До края на редовното време Челси тръгна напред, а Виляреал се прибра в собствената си половина, гол не падна, това не стана и в продълженията, а двата тима стигнаха до дузпи.

Кай Хаверц пропусна първата дузпа за "сините", но Кепа Арисабалага се превърна в герой, след като отрази ударите на Айса Манди и Раул Албиол, с което сложи край на драмата на 14-ия удар.

Челси стигна до двубоя за Суперкупата, след като спечели Шампионската лига след 1:0 над Манчестър Сити на 29 май, а три дни по-рано Виляреал взе Лига Европа срещу Манчестър Юнайтед след триумф с дузпи (1:1 в редовното време).

ЧЕЛСИ - ВИЛЯРЕАЛ 6:5 след дузпи (1:1 в редовното време)
1:0 Хаким Зиеш (27'), 1:1 Жерар Морено (73')

При дузпите:

0:0 Кай Хаверц пропуска.
 0:1 Жерар Морено бележи в левия ъгъл.
 1:1 Сезар Аспиликуета също е точен.
 1:1 Айса Манди пропуска.
 2:1 Маркос Алонсо се подхлъзна, но успя да вкара.
 2:2 Первис Еступинан залъга Кепа и вкара.
 3:2  Мейсън Маунт е точен.
 3:3 Мой Гомес също бележи.
 4:3 Жоржиньо вкара с удар в средата на вратата.
 4:4 Даниел Раба бележи.
 5:4 Кристиан Пулишич е точен.
 5:5 Хуан Фойт прати Кепа в обратния ъгъл и вкара.
 6:5 Антонио Рюдигер е точен.
 6:5 Раул Албиол пропуска!!!!

По-важното от мача по минути:

1' Начало на срещата.
6'  Първа добра възможност в срещата. Тимо Вернер стреля отблизо към вратата на Виляреал, но вратарят на испанците беше на мястото си и отби топката.
22' Тимо Вернер отново се озова на добра позиция и навлезе отляво в наказателното поле, но ветеранът Раул Албиол чукна топката в крака му и елиминира опасността.
27'  ГООООООЛ за Челси! Кай Хаверц получи топката по лявото крило и центрира към точката за изпълнение на дузпа, където Хаким Зиеш я засече в мрежата за1:0.
32'  Страхотна възможност за Виляреал! Булайе Диа получи топката в наказателното поле и стреля веднага, но Едуар Менди го пресрещна навреме и блокира удара му.
34'  Челси се размина с втори гол! Маркос Алонсо насочи добре топката в долния десен ъгъл, но Асенхо плонжира и спаси.
40'   Играта е спряна заради контузия на голмайстора Хаким Зиеш. Мароканецът има проблем с рамото и е заменен от Кристиан Пулишич.
43'  Нерви на терена след грубо влизане на Антонио Рюдигер в краката на Йереми Пино. Играчите на двата отбора са около съдията.
45+3'  ГРЕДА за Виляреал! Алберто Морено засече центриране на Жерар Морено, но разтресе напречния стълб и топката тупна пред голлинията.
45+3' Край на първата част.

***

46' Начало на второто полувреме.
48'  Опасна атака пред вратата на Виляреал! Хаверц стреля, но покрай гредата.
52'  ГРЕДА за Виляреал! Вратарят на Челси се подхлъзна при вкарването на топката в игра, последва контраатака, Жерар Морено стреля, но удари десния стълб зад Менди.
67'  Добра възможност за Виляреал! Резервата Первис Еступинан получи вляво от вратата и стреля, но Менди спаси.
73'  ГООООЛ за Виляреал! Поредна грешка на Челси при изнасянето на топката, пресечен пас и подаване към Жерар Морено, който с елегантен удар преодоля Менди за 1:1.
90+4' Последна възможност в мача! Маркос Алонсо стреля, но покрай вратата.
90+4' Край на редовното време! Предстоят две продължения по 15 минути и евентуално дузпи.

***

91' Начало на първото продължение.
99' Добра атака на Челси завърши с удар покрай вратата на Кристиан Пулишич.
105' Край на първото продължение.

***

106' Начало на второто продължение.
111' Опит за силен удар на Ковачич, но играч на Виляреал го блокира.
119'  Интересна смяна в Челси! Влиза вратарят Кепа Арисабалага за предстоящите дузпи.
120'  Край на продълженията. Дузпи ще определят победителя в мача.

Челси печели трофея след успех с 6:5 при дузпите.

ЧелсиЧЕЛСИ: 16. Едуар Менди (119  1 Кепа Арисабалага ) – 15. Курт Зума (65  4. Андреас Кристенсен), 14. Трево Чалоба, 2. Антонио Рюдигер  – 20. Калъм Хъдсън-Одой (82  28. Сесар Аспиликуета), 7. Н'Голо Канте (65  5. Жоржиньо), 17. Матео Ковачич, 3. Маркос Алонсо – 22. Хаким Зиеш  (42  10. Кристиан Пулишич), 29. Кай Хаверц – 11. Тимо Вернер (65  19. Мейсън Маунт)
Резерви: 6. Тиаго Силва, 9. Тами Ейбрахам, 12. Рубен Лофтъс-Чийк, 21. Бен Чиуел, 24. Рийс Джеймс, , 33. Емерсон
Треньор: Томас Тухел

ВиляреалВИЛЯРЕАЛ: 1. Серхио Асенхо – 8. Хуан Фойт, 3. Раул Албиол, 4. Пау Торес, 24. Алфонсо Педраса (58  12. Первис Еступинан) – 14. Ману Тригерос(70  23. Мой Гомес) 25. Етиен Капу 70  2. Марио Гаспар), 18. Алберто Морено (85 6. Ману Морланес) – 21. Йереми Пино (91  22. Аиса Манди), 7. Жерар Морено , 16. Булайе Диа (86  17. Даниел Раба )
Резерви: 13. Херонимо Рули, 9. Пако Алкасер, 10. Висенте Ибора,15. Куенка Барено, 20. Рубен Пеня, 34. Ниньо
Треньор: Унай Емери

Стадион: "Уиндзор Парк", Белфаст
Съдия: Сергей Карасьов (Русия)
Легенда:  - гол,  - автогол,  - жълт картон,  - втори жълт картон,  - червен картон,  - смяна,  - опасно положение,   - контузия