Кот д’Ивоар се класира за 1/2-финалите в турнира за Купата на африканските нации, след като срази съдомакина Екваториална Гвинея с класическото 3:0 и го изхвърли от надпреварата.

„Слоновете” бяха пълни господари на терена на „Естадио де Малабо” в Малабо и не оставиха никакви шансове на домакините от Екваториална Гвинея, които за първи път участват в този турнир, но отпадат във фазата на 1/4-финалите. Нападателят на Челси и лидер на Кот д’Ивоар Дидие Дрогба даде преднина на тима си, след като в 36-ата минута бе точен за 1:0. Малко преди това нападателят пропусна и дузпа. До края на полувремето той и съотборниците му запазиха крехкия аванс.

След почивката в 69-ата минута Яя Туре даде чудесен извеждащ пас към Дрогба, който вкара втория си гол в мача за 2:0 и успокои всички привърженици на „слоновете”. Точка на спора сложи Яя Туре, който в 81-ата минута оформи крайното 3:0.

На полуфиналите Кот д’Ивоар ще срещне победителя от сблъсъка между другия съдомакин Габон и Мали, които играят утре от 18:00 часа в Либревил.

Кот д’Ивоар – Екваториална Гвинея 3:0
1:0 Дидие Дрогба (36), 2:0 Дидие Дрогба (69), 3:0 Яя Туре (81)

Кот д’Ивоар: Бари, Коло Туре, Бока, Бамба, Зокора (77-Бони), Яя Туре, Кулибали (87 – Ебуе), Госо, Градел (85 – Калу), Дрогба, Жервиньо

Екваториална Гвинея: Данило, Кили, Дое, Руи, Фоусени (84 – Раул Фабиани), Бен Конате, Хавиер Балбоа, Еканга (71 – Боладо), Жувенал, Екедо (46 – Фиджеу)