Ливърпул пропусна да нанесе първа загуба на Манчестър Сити от началото на сезона във Висшата лига. Дербито на 13-ия кръг завърши 1:1, като "мърсисайдци" само могат да съжаляват, че не се поздравиха с успеха. Двубоят се игра пред 45 071 зрители на "Анфилд".

Избраниците на Кени Далглиш надиграха "гражданите", но фантастичните намеси на вратаря на гостите Джо Харт отчаяха домакините. В 31-ата минута Венсан Компани откри за Сити, но само 120 секунди по-късно Джолиън Лексът си вкара автогол за 1:1.

От този момент до края на двубоя Ливърпул доминираше, но Харт така и не се пропука. В последните 10-ина минути домакините дори играха с човек повече, след като Марио Балотели получи втори жълт картон в 83-ата и беше принуден да напусне терена. Нападателят на "гражданите" влезе на смяна в 65-ата минута, но не успя да завърши двубоя, като за пореден път демонстрира скандалното си поведение. Балотели беше изгонен заради удар в лицето на Мартин Шкъртел.

Часове преди двубоя мениджърът на Ливърпул Кени Далглиш извади от групата Крейг Белами. Нападателят помолил да не играе в днешната среща заради смъртта на сънародника си и селекционер на Уелс Гари Спийд. Трагичната вест шокира цял свят, а дербито на "Анфилд" логично започна с минута мълчание.

След равенството Сити остава на върха във Висшата лига с 35 точки. Вторият Манчестър Сити има 30, а Ливърпул е на 6-ата позиция с актив от 23 точки.

"Гражданите" започна по-активно срещата на "Анфийлд". В 18-ата минута Серхио Агуеро за малко щеше да достигне върнатата към Пепе Рейна топка, но стражът внимаваше и успя пръв да играе с нея. В ситуацията стражът на домакините игра неволно с ръка, но действието му остана без последствия.

Резултатът беше открит в 31-ата минута. Тогава Венсан Компани засече с глава центриране на Давид Силва от корнер и прати топката в далечния ъгъл на вратата на Рейна - 0:1.

Радостта на "гражданите" обаче трая много кратко. Само 120 секунди по-късно падна изравнителното попадение. Дирк Каут се пребори за топката пред наказателното поле на гостите, подаде към Чарли Адам, чиито изстрел рикошира в краката на Джолиън Лескът и изненада Джо Харт за 1:1.

До почивката младият английски национален страж се намеси блестящо след изстрел на Чарли Адам, а колегата му на отсрещната врата Пепе Рейна спаси удар на Агуеро.

След почивката "мърсисайдци" доминираха, като Каут и Даунинг пропуснаха да вкарат. Пред вратата на Харт се стигаше до няколко разбърквания, които като по чудо не доведоха до гол. Особено активен през второто полувреме бе Даунинг по левия фланг, както и Чарли Адам, който беше сред най-добрите на терена.

Скандалният нападател на гостите Марио Балотели, който се появи в игра в 65-ата минута, набързо си изпроси два жълти картона и остави тима си с човек по-малко в 83-ата. В 88-ата отново Харт спаси Сити, спасявайки силен удар на Луис Суарес. Минути по-рано отново уругвайската звезда пропусна да се разпише.

Малко преди края на двубоя пък Давид Силва получи шанс да донесе победата на гостите. Испанският халф обаче се забави и не успя да прати топката в мрежата. Силва финтира Рейна, след което стреля, но пред голлинията вече бяха притичали трима играчи на Ливърпул, които се справиха със ситуацията.

В добавеното време отново блестящият Харт лиши Ливърпул от победата. Младият страж първо отрази удар с глава на Анди Керъл, а след това беше на мястото си и при добавката на Суарес.

Така двата отбора прибавиха само по 1 точка към активите си, но разликата между Сити и Юнайтед между 5 точки се запази, след като "червените дяволи" вчера не успяха да победят Нюкасъл на "Олд Трафорд", завършвайки 1:1.

АНГЛИЯ
ВИСША ЛИГА, 13 КРЪГ
26.11.11
14:45 ч.
Сток Сити – Блекбърн 3:1
1:0 Рори Делап (28), 2:0 Глен Уилън (58), 3:0 Питър Крауч (72), 3:1 Рубен Рочина (85)
26.11.11
17:00 ч.
Болтън – Евертън 0:2
0:1 Маруан Фелайни (49), 0:2 Апостолос Велиос (78)
26.11.11
17:00 ч.
Челси – Уулвърхемптън 3:0
1:0 Джон Тери (7), 2:0 Даниел Стъридж (30), 3:0 Хуан Мата (45)
26.11.11
17:00 ч.
Манчестър Юнайтед – Нюкасъл 1:1
1:0 Хавиер Ернандес (49), 1:1 Демба Ба (64-дузпа)
26.11.11
17:00 ч.
Норич – КПР 2:1
1:0 Ръсел Мартин (14), 1:1 Люк Йънг (59), 2:1 Грант Холт (73)
26.11.11
17:00 ч.
Съндърланд – Уигън 1:2
1:0 Себастиан Ларсон (8), 1:1 Жорди Гомес (44-дузпа), 1:2 Франко Ди Санто (90+2)
26.11.11
17:00 ч.
Уест Бромич – Тотнъм 1:3
1:0 Юсуф Мулумбо (10), 1:1 Емануел Адебайор (25), 1:2 Джърмейн Дефоу (81), 1:3 Емануел Адебайор (90+2)