Емелек спечели шампионската титла на Еквадор за първи път от 11 години, след като в мач от 21 кръг на първенството направи 0:0 като гост на Манта и така кръг преди края има 5 точки аванс пред Универсидад Католика.

Аржентинският нападател Денис Стракуарлуки пропусна дузпа за Емелек пред първото полувреме, но това не попречи на тима да триумфира с титлата във втория дял на шампионата. „Електричарите“ не трябва да играят финал за титлата, тъй като спечели и първата част от първенството.

Емелек е създаден през 1929 г. от Джордж Капуел, президент на Еквадорската електрическа компания. След основаването на националното първенство през 1957 г. клубът е спечелил 11 титли.

Градският съперник Барселона (Гуаякил), шампион за миналата година, е най-титулуваният клуб в страната – 14 титли. Ел Насионал е ставал шампион 13 пъти.