Съдът на Европейския съюз реши проблема с отмъкването на млади таланти, след като прие текстове, които уреждат споровете между клубовете от държави, членки на Общността. Според новата регулация млади футболисти на възраст между 16 и 22 години могат да подписват първите си професионални договори с клубове различни от тези, които са ги отгледали, но само при условие, че школите им бъдат обезщетени.

 Подобен закон отдавна съществува във Великобритания, но липсваше на европейско ниво. Приемането на нормативния акт бе провокирано от станалия скандален случай с Оливър Бернард, който Нюкасъл отмъкна от Лион през 1997 година. Тогава ощетеният отбор подаде иск във френски съд, който нареди на "свраките" да платят обезщетение в размер на 48 000 паунда - сумата, която Бернард щеше да получи, ако подпише професионален договор с отбора от Лига 1.
 
Английският клуб обаче обжалва и френският съд отправи запитване до Съда на ЕС, който трябваше да реши спора като трета страна и да приеме законодателство, което да реши подобни казуси за в бъдеще.
 
Говорител на институцията сподели днес: "С оглед на социалната значимост на спортните събития и особено футбола в ЕС, целта да бъде поощрено развиването на млади таланти е напълно обоснована. По мнение на съда, възможността да се присъждат обезщетения ще насърчи футболните клубове да набират и сами да тренират млади играчи. Ако някой играч все пак реши да подпише професионален договор с клуб, различен от този, който го е отгледал, то новият му отбор ще трябва да плати обезщетението. Сумата ще се формира на база средните разходи за тренирането на всеки един играч в школата."