Още един фаворит за спечелването на Копа Америка се издъни на старта на турнира. Уругвай направи 1:1 със сочения като аутсайдер Перу. Преди това с равенства тръгнаха Аржентина (1:1 с Боливия) и Бразилия (0:0 с Венецуела).

Мачът в Сан Хуан започна кошмарно за "урусите". В 24-ата минута нападателят на Хамбургер Хосе Паоло Гереро изведе Перу напред. Той получи дълъг пас, излезе очи в очи с Фернандо Муслера, преодоля го и с лекота изпрати топката в опразнената врата.

В 45-ата минута на двубоя все пак нападателят на Ливърпул Луис Суарес изравни. Той също се озова сам срещу вратаря Раул Фернандес и не пропусна да се разпише от няколко метра.

През второто полувреме Уругвай натисна. Диего Форлан пропусна две чисти положения - първо от няколко метра стреля в аут, а след това получи добър пас, но не овладя топката.  Минути преди края на срещата Гереро стреля в аут с глава след центриране на Варгас.

В другия мач от снощи Чили победи младоците от Мексико с 2:1 и по този начин оглави класирането в група “С”.