В последните срещи от група “А” на Европейското първенство до 21 години домакините от Швеция победиха Сърбия с 3:1, а Италия обърна аутсайдера Беларус с 2:1, въпреки че губеше в резултата.

Домакинът Швеция се класира за полуфиналите на шампионата, след като възпитаниците на Тони Сьодерберг победиха Сърбия с 3:1. Срещата бе белязана от доста груби нарушения, като накрая ”плавите” завършиха с 9 човека на терена. Нападателят на Грьонинген Маркус Берг отново се превърна в герой за скандинавците, след като с попаденията си в 7-ата и от дузпа в 15-ата минута даде добър аванс от 2:0 на своя тим. Дузпата обаче бе доста спорна, тъй като защитник на Сърбия фаулира играч на Швеция извън наказателното поле. Все пак сърбите се върнаха в мача чрез Гойко Качар в 28-ата минута, но 60 секунди по-късно Тойвонен се възползва от груба грешка в защитата на гостите и оформи крайното 3:0. В 45-ата минута червен картон получи Томович, а в 69-ата пътят към съблекалните пое и Петкович, за да остане Сърбия с 9 човека на терена. Въпреки постигната победа обаче Швеция завърши на 2-о място в групата с 6 точки, с една по-малко от Италия. Така скандинавците ще се изправят срещу Англия в полуфиналите.

В другия мач от групата Италия успя да обърне Беларус с 0:1. Считаният за пълен аутсайдер тим на бившата съветска република поведе с гол на Кисляк в 44-ата минута, но само минута по-късно италианците изравниха чрез Акуафреска, който бе точен от дузпа. Крайното 2:1 бе оформено в 75-ата минута на мача, когато Акуафреска записа втори гол на сметката си и донесе успеха на “Скуадра Адзура”. С успеха си Италия финишира на първо място в групата и на полуфинала ще се изправи срещу втория от група “B” – Германия.

Група “А”:
Сърбия – Швеция 1:3
0:1 Берг (7), 0:2 Берг (15-д.), 1:2 Качар (28), 1:3 Тойвонен (30)

Беларус – Италия 1:2
1:0 Кисляк (44), 1:1 Акуафреска (45-д.), 1:2 Акуафреска (75)

Крайно Класиране

1.Италия 2 1 0 4:1 7
2.Швеция 2 0 1 9:4 6
3.Сърбия 0 2 1 1:3 2
4.Беларус 0 1 2 2:7 1

Заб. (отборите в червено се класират за 1/2-финалите на Евро 2009 до 21 години). /БЛИЦ