Резервите на Холандия не успяха да победят титулярите на един от съперниците на България в световните квалификации Италия и двата тима завършиха 1:1 в контрола, която се игра на „Амстердам Арена”.

Селекционерът на „лалетата” Луис ван Гаал бе заложил предимно на играчи, които рядко получават възможност да бъдат титуляри в националния тим. Единственото изключение бе голмайсторът на Манчестър Юнайтед Робин ван Перси, който бе най-опитният играч в състава на „оранжевите”. В същото време бранителят на Аякс Дейли Блинд и крилото на Бенфика Ола Джон дебютираха за Холандия и то като титуляри.

Треньорът на „Скуадра Адзура” Чезаре Прандели разчиташе на всичките си основни футболисти, като атаката се водеше от новите съотборници в Милан Стефан Ел Шаарави и Марио Балотели, привлечен миналата седмица от Манчестър Сити за 20 милиона евро. На вратата пък бе опитният Джанлуиджи Буфон от шампиона Ювентус, докато в центъра на терена действаха съотборникът му в клубния тим Андреа Пирло и Даниеле Де Роси от Рома.

Мачът започна с натиск на Холандия, като домакините на няколко пъти тестваха рефлекса на Буфон, който спаси удари на Адам Махер и Кевин Строотман. Първото по-интересно положение за Италия дойде в 31-ата минута, но Марио Балотели среля покрай вратата на Крул. В 33-ата минута „лалетата” поведоха, след като Махер стреля силно от границата на наказателното поле, топката се отби от защитник, но попадна право в Джърмейн Ленс, който преодоля пазача си и със силен удар вкара за 1:0. Последва натиск на гостите, но те не успяха да изравнят преди почивката.

През втората част „оранжевите” взеха инициативата и в 55-ата минута Ола Джон отправи опасен удар, но Буфон спаси. След още 11 минути пък удар на Строотман профуча до гредата, а в 70-ата минута Буфон спаси изстрел на Ленс.

В 79-ата минута Холандия имаше нов шанс за гол, но влезлият като резерва на мястото на Ван Перси Ариен Робен стреля неточно. Две минути преди края на редовното време Дирк Каут направи непростим пропуск останал очи в очи с Буфон, стреляйки право във вратаря.

В заключителните минути Италия натисна и напълно заслужено стигна до изравнително попадение. Първо сериозен пропуск направи Освалдо, който не успя да уцели вратата с глава от близо. В 91-ата минута обаче след двойно подаване между Джилардино и Марко Верати последният изравни за крайното 1:1.

Холандия – Италия 1:1

1:0 Джърмейн Ленс (33), 1:1 Марко Верати (90+1)

Холандия: Крул, Янмаат (85 – Ван Рейн), Дейви Блинд, Де Врей, Мартинс Инди, Строотман, Махер, Класи (46 – Де Гузман), Ван Перси (46 – Робен), Ленс, Ола Джон (60 – Каут)

Италия: Буфон, Бардзали (74 – Ранокия), Абате, Сантон, Астори, Де Роси (61 – Верати), Пирло (46 – Флоренци), Монтоливо, Кандрева (46 – Диаманти), Балотели (81 – Освалдо), Ел Шаарави (71 – Джилардино)