Борещият се за спасение във Висшата лига Уихън "хвърли бомбата" в 33-ия кръг, записвайки историческа победа с 1:0 над Манчестър Юнайтед. Преди двубоя "червените дяволи" никога не бяха губили срещу този противник, над когото имаха 14 победи.

Шон Малоуни обаче вкара в мрежата на Давид Де Хея в 50-ата минута и така селекцията на Сър Алекс Фъргюсън падна за първи път от 4 януари, когато отстъпи с 0:3 при гостуването на Нюкасъл.

В същото време пък преследвачът Манчестър Сити се възползва от издънката на градския си съперник и победи с категоричното 4:0 Уест Бромич след 2 гола на Серхио Агуеро и по един на Карлос Тевес и Давид Силва. Така разликата между двата гранда беше намалена до 5 точки и все още не е напълно сигурно, че "червените дяволи" ще спечелят рекордната си 20-а титла на Англия. Както е известно, на 30 април предстои сблъсък между двата тима на "Етихад".

В гостуването на Уигън избраниците на Сър Алекс изнесоха много слаба продукция и дори, като че ли подцениха съперника, който преди двубоя заемаше предпоследното място във Висшата лига. Шотландецът и в този мач не разчита на Димитър Бербатов, като дори не го включи в резервите.

През първото полувреме "червените дяволи" не направиха нищо запомнящо се. В 29-ата минута се стигна до най-спорното положение в мача, след като гол на домакините беше отменен от рефера Фил Дауд. Виктор Моузес скочи над защитниците на Юнайтед и разстреля Давид Де Хея. Съдиите обаче прецениха, че бранителят на Уигън Гари Колдуел е извършил нарушение срещу вратаря и не зачетоха гола. Решението им предизвика масово недоволство сред футболистите, феновете и треньорския щаб на "латикс", които дълго оспорваха отсъждането на Дауд, който обаче беше непоколебим и нулевото равенство остана непроменено.

"Червените дяволи" започнаха неубедително и втората част, като попадението за домакините не закъсня. В 50-ата минута Шон Малоуни препарира испанския страж с красив фалцов удар, отправен от границата на наказателното поле - 1:0. В този момент и гостите претендираха за съдийска несправедливост, след като корнерът, от който падна гола за домакините беше отсъден, макар футболист на Уигън да игра последен с топката.

Малко след това "червените дяволи" отново заобиколиха Фил Дауд и настояваха да получат дузпа за игра с ръка на Майнор Фигероа. Реферът обаче не уважи претенциите им.

В заключителната част на двубоя гостите се хвърлиха на финален щурм, но до изравнително попадение така и не се стигна. С два пропуска се отчете Дани Уелбек, появил се на смяна в 58-ата минута.

Така Уигън геройски устиска крехкия си аванс и след историческата победа събра 31 точки и вече е на 17-ото място. "Червените дяволи" пък продължават да водят, като имат 79 точки, на 5 от втория Манчестър Сити, който е със 74.

АНГЛИЯ
ВИСША ЛИГА, 33 КРЪГ
09.04.12
17:00 ч.
Евертън – Съндърланд 4:0
1:0 Магай Гeй (52), 2:0 Стивън Пиенар (75), 3:0 Леън Осман (76), 4:0 Виктор Аничебе (81)
09.04.12
17:00 ч.
Нюкасъл – Болтън 2:0
1:0 Хатем Бен Арфа (73), 2:0 Папис Сисе (83)
09.04.12
17:00 ч.
Тотнъм – Норич 1:2
0:1 Антъни Пилкингтън (13), 1:1 Джърмейн Дефо (33), 1:2 Елиът Бенет (66)
09.04.12
19:30 ч.
Астън Вила – Сток Сити 1:1
1:0 Андреас Вайман (32), 1:1 Роберт Хут (71)
09.04.12
22:00 ч.
Фулъм – Челси 1:1
0:1 Франк Лампард (45-дузпа), 1:1 Клинт Демпси (82)
10.04.12
22:00 ч.
Блекбърн – Ливърпул 2:3
0:1 Макси Родригес (13), 0:2 Макси Родригес (16), 1:2 Якубу Айегбени (34), 2:2 Якубу Айегбени (61-дузпа), 2:3 Анди Керъл (90+1)
11.04.12
21:45 ч.
Манчестър Сити – Уест Бромич 4:0
1:0 Серхио Агуеро (6), 2:0 Серхио Агуеро (54), 3:0 Карлос Тевес (61), 4:0 Давид Силва (64)