ВИЖТЕ СТРАНИЦАТА НИ БУКМЕЙКЪР ТУК!

Бронзовият медалист от Мондиал 2022 Хърватия срази Нидерландия с 4:2 след продължения на „Де Кайп“ в Ротердам и се класира за финала на Лигата на нациите, очаквайки победителя от другия полуфинал между Испания и Италия.

Гол на "ватрените" в 24-ата минута не бе признат заради нарушение, а десет минути след това домакините поведоха чрез Дониел Мален (34). Адрей Крамарич (55-дузпа) след спечелен наказателен удар от Лука Модрич, а Марио Пашалич (72) направи пълен обрат. В последните секунди на добавеното време резервата Ноа Ланг (90+6) изравни и вкара мача в продължения, а в тях Бруно Петкович (98) и Лука Модрич (116-дузпа) се разписаха и класираха тима си за финала.

Домакините владееха повече топката през първата част, но в 24-ата минута можеше да изостават в резултата. Лука Модрич отправи далечен удар, който бе блокиран, топката стигна до Марио Пашалич, който опита атрактивно изпълнение със задна ножица, но нацели главата на Нейтън Аке. Впоследствие Модрич добави в мрежата, но попадението не бе признато заради нарушението на Пашалич, който получи и жълт картон за опасната си игра. Десет минути след това почти целият отбор на Нидерландия докосна топката, която накрая беше придвижена към Дониел Мален, който с диагонален шут се разписа за 1:0.

WINBET – персонални бонуси всеки ден! (18+)

Хърватите започнаха доста по-концентрирани второто полувреме. В 49-ата удар на Крамарич по диагонала не намери целта, но четири минути след това Лука Модрич навлезе в наказателното и бе съборен от Коди Гакпо, а румънският съия Ищван Ковач посочи бялата точка. Андрей Крамарич пък реализира хладнокръвно дузпата за 1:1.

Холандците продължиха с колебливите изяви и в 72-ата минута атака по левия фланг на хърватското нападение завърши с ниско центриране, което бе засечено от Марио Пашалич във вратата на Джъстин Байлоу за 1:2. След допуснатия втори гол домакините се активизираха и поставиха под натиск съперника си. Така се стигна до последната шеста минута от добавеното от съдията Ковач продължение на второто полувреме, в която пред вратата на Хърватия се получи разбъркване. Топката попадна точно на крака на Ноа Ланг, който с не много силен, но изключително премерен удар вкара за 2:2.

Домакините обаче не успяха да използват инерцията от изравняването и в добавените 30 минути допуснаха два безответни гола. Първият от тях падна в 98-мата минута, когато Модрич комбира с Бруно Петкович и той с много точен удар от около 30 метра матира Байлоу за трети път. Точка на спора сложи Лука Модрич в 116-ата минута от дузпа, отсъдена за фаул на Тайрел Маласия. В последните секунди на допълнителното време Петкович вкара и пети гол за гостите, но той бе отменен заради засада след намеса на ВАР.

На финала на турнира в неделя Хърватия ще играе с победителя от втория полуфинал между Италия и Испания в Енсхеде.

НИДЕРЛАНДИЯ - ХЪРВАТИЯ 2:4
1:0 Дониел Мален (34), 1:1 Андрей Крамарич (55-дузпа), 1:2 Марио Пашалич (72), 2:2 Ноа Ланг (90+6), 2:3 Бруно Петкович (98), 2:4 Лука Модрич (116-дузпа)

Нидерландия: 1. Джъстин Байлоу – 22. Дензъл Дъмфрис (8510. Ноа Ланг ), 12. Лутшарел Геертруда, 4. Върджил ван Дайк (К), 5. Нейтън Аке (10616. Тайрел Маласия ) – 6. Матс Вифер (758. Жоржиньо Вайналдум), 20. Теун Коопмайнерс , 21. Френки де Йонг  – 18. Дониел Мален (757. Стивън Бергвайн), 9. Коди Гакпо (10615. Мартен де Роон), 11. Шави Симонс (6419. Вут Вегхорст)
Резерви: 13. Марк Флекен, 23. Андреас Ноперт – 2. Юриен Тимбер, 3. Дейли Блинд, 7. Стивън Бергвайн, 8. Жоржиньо Вайналдум, 10.Ноа Ланг, 14. Свен Ботман, 15. Мартен Де Роон, 16. Тайрел Маласия, 17. Джой Феерман, 19. Вут Вегхорст
Селекционер: Роналд Куман

Хърватия: 1. Доминик Ливакович  – 22. Йосип Юранович (782. Йосип Станишич), 6. Йосип Шутало (919. Бруно Петкович ), 21. Домагой Вида, 14. Иван Перишич – 10. Лука Модрич (К) (1203. Борна Баришич), 11. Марсело Брозович , 8. Матео Ковачич  (857. Лорво Майер) – 15. Марио Пашалич , 9. Андрей Крамарич  (905. Мартин Ерлич), 16. Лука Иванушец (7813. Никола Влашич)
Резерви: 12. Неделйко Лабрович, 23. Ивица Иванушич – 2. Йосип Станишич, 3. Борна Баришич, 5. Мартин Ерлич, 7. Лорво Майер, 13. Никола Влашич, 17. Бруно Петкович, 18. Петар Муса,19. Борна Соса, 20. Дион Бельо
Селекционер: Златко Далич

Стадион: "Де Кайп", Ротердам
Съдия: Ищван Ковач (Румъния)
ВАР: Бастиан Данкерт (Германия)

Легенда:  - гол,  - автогол,  - жълт картон,  - втори жълт картон,  - червен картон,  - смяна,  - опасно положение,   - контузия,  - преглеждане на ситуация с ВАР

Изтеглете мобилното ни приложение БЛИЦ СПОРТ ОТТУК!