Хърватия се вижда като участник на Евро 2012, след като записа класически успех с 3:0 при гостуването си на Турция в първи плейоф за класиране на европейското първенство. Поражението поставя под въпрос бъдещето на Гуус Хидинк начело на турския тим, който не се представи убедително и в групите на квалификациите.

Ивица Олич даде аванс на гостите още във втората минута. Нападателят на Байерн вкара без проблем, след като вратарят Волкан Демирел не успя да пресече центриране на Ведран Чорлука. Въпреки че Турция владееше повече топката, “ватрените” стигнаха до втори гол в 32-ата минута. На задната греда Марио Манджукич засече с глава центриране на Дарио Сърна.

Нещастието на доманите продължи и през втората част, когато Чорлука направи 3:0 в 51-ата минута. Футболистът на Тотнъм изпревари пазача си и с глава засече центриране на Сърна от пряк свободен удар. В края на мача се чуха скандирания за оставката на Хидинк, а вратарят Демирел бе освиркан. Реваншът между двата тима е във вторник в Загреб.

Победата бе малък реванш за Хърватия за загубата от Турция на четвъртфиналите на Евро 2008, когато турците изравниха с последния удар в мача и след това спечелиха с дузпи./БЛИЦ

Турция – Хърватия 0:3
0:1 Ивица Олич (2), 0:2 Марио Манджукич (32), 0:3 Ведран Чорлука (51)

Турция: 1.Волкан Демирел, 3.Хакан Балта, 4.Егемен Коркмаз, 7.Гьокхал Гьонюл (46-11.Гьокхан Тьоре), 8.Селчук Инан (69-15.Мехмет Топал), 20.Гирай Качар, 5.Емре Бельозоглу, 6.Хамит Алтънтоп, 14.Арда Туран, 22.Сабри Саръоглу, 17.Бурак Йълмаз (81-9.Юмит Булут)

Хърватия: 1.Стипе Плетикоса, 3.Йосип Шимунич, 5.Ведрав Чорлука, 13.Гордън Шилденфелд, 19.Домагой Вида, 7.Иван Ракитич (83-6.Даниел Пранич), 10.Лука Модрич, 11.Дарио Сърна, 16.Томислав Дуймович, 17.Марио Манджукич (90-22.Едуардо да Силва), 18.Ивица Олич (85-9.Никица Йелавич)