Хърватия се класира за Евро 2012 след домакинско 0:0 с Турция. “Ватрените” обаче спечелиха с 3:0 първия мач като гост. Това бе сладък реванш за хърватите, които бяха отстранени от турците на четвъртфиналите на Евро 2008 след дузпи.

Турция упражни натиск в началото на мача, като по този начин опита да съживи минималните си шансове за класиране на европейското първенство в Полша и Украйна. Още в осмата минута Колин Казъм-Казъм пропусна отлична възможност за гостите.

Минути по-късно халфът на Галатасарай Селчук Инан удари гредата, а вратарят на домакините Стипе Плетикоса отчаяно плонжира, за да хване отскочилата топка.

В 19-ата минута защитникът на Айнтрахт (Франкфурт) Гордън Шилденфелд пропусна шанс да открие резултата в полза на Хърватия, след като с глава би встрани от вратата. В 27-ата минута Лука Модрич пропусна чисто положение, а след примера му последваха и Иван Ракитич и Марио Манджукич.

Хърватите доминираха през втората част и умело отбиваха опитите на Турция за контраатака. 20 минути преди края Даниел Пранич от Байерн проби в наказателното поле на гостите, но бе спрян от Йомер Топрак от Байер (Леверкузен).

В последните минути на мача Иван Ракитич, Йосип Шимунич и Дарио Сърно имаха неуспешни удари към турската врата. Въпреки това феновете аплодираха своя национален отбор, който за трети пореден път ще играе на европейско първенство./БЛИЦ

Хърватия - Турция 0:0
(в първия мач 3:0)

Хърватия: 1.Стипе Плетикоса, 19.Домагой Вида, 3.Йосип Шимунич, 13.Гордън Шилденфелд, 6.Даниел Пранич, 11.Дарио Сърна, 7.Иван Ракитич, 10.Лука Модрич, 8.Огниен Вукоевич (88-22.Едуардо), 18.Ивица Олич (62-20.Иван Перишич), 17.Марио Манджукич (78-9.Никица Йелавич)

Турция: 23.Синан Болат, 22.Серкан Балчъ, 4.Егемен Коркмаз, 3.Йомер Топрак, 13.Исмаил Кьойбашъ, 6.Хамит Алтънтоп, 19.Селчук Шахин, 8.Селчук Инан, 10.Чанер Еркин (36-11.Гьокхан Тьоре), 18.Колин Казъм-Казъм, 9.Умут Булут (71-21.Халил Алтънтоп)