Изненадата на сезона Лестър ще посрещне Коледа на първо място във Висшата лига. Това стана факт след победата с 3:2 над Евертън в събота като гост. На 26 декември, известен като „Боксинг дей“, в Англия традиционно се играят мачове. Тогава сезонът ще бъде почти преполовен. „Лисиците“ са близо до постигане на поставената цел от спечелване на 40 точки, тъй като в момента имат 38.

Дали тимът на Клаудио Раниери може да мечтае за нещо много по-голямо от обикновеното оцеляване в английския елит. Какво показва историята на предишните 23 сезона на Висшата лига?

Двата зрелищни прогреса

Вероятно тренировката в коледната утрин на 1996 г. не е била от най-приятните за играчите на Манчестър Юнайтед, тъй като по това време тимът е пети в класирането. Същото може да се каже и за футболистите на Арсенал година по-късно, когато „артилеристите“ са шести. „Червените дяволи“ и лондончани обаче правят силна втора част от сезона и в края на тези шампионати триумфират с титлата. Това са и единствените два отбора, които стават шампиони, след като са посрещнали Коледа извън Топ 4.
5.Манчестър Юнайтед 18 8 7 3 31
*Отборите, посочени с червено в таблиците, стават шампион в края на сезона.

От шести глух до първи челен коловоз

Арсенал празнува Коледа през 1997 г. на шесто място в класирането, изоставайки на 13 точки от лидера Манчестър Юнайтед. Следва изключителна пролет, довела „артилеристите“ до титлата. Така Арсенал става единственият отбор, който заема шесто място на 25 декември и финишира като шампион.

Петте празнични шампиони

Ако феновете на Лестър търсят добра поличба, трябва да погледнат историята на последните сезони на Висшата лига. В пет от последните шест случая отборът, посрещнал Коледа на първо място, печели и титлата в края на първенството. Единственото изключение е Манчестър Сити през сезон 2013/14, който става шампион, след като посреща Рождество Христово на трето място.
Челото в класирането през декември 2013 година
1.Ливърпул 17 11 3 3 36
2.Арсенал 17 11 3 3 36
3.Манчестър Сити 17 11 2 4 35

Големият срив

През 1994 г. феновете на Норич посрещат големия празник с надежди. „Канарчетата“ са седми, а привържениците на тима мечтаят за участие в Купата на УЕФА. Това, което се случва през пролетта, сбъдва най-големите кошмари на запалянковците. Норич печели само един от последните си 20 мача за сезона и изпада от Висшата лига.

Седем пъти на върха

Манчестър Юнайтед е посрещал Коледа като лидер във Висшата лига цели седем пъти. В пет от тези случаи „червените дяволи“ стават шампиони в края на сезона. Юнайтед празнува Рождество Христово цели 20 пъти като член на Топ 4 на класирането.

„Свраките“ също плачат

Нюкасъл има 10 точки аванс пред Манчестър Юнайтед на Коледа през 1995 г. В средата на януари преднината на „свраките“ дори става 12 точки. След това обаче колелото се завърта на обратно за тима на Кевин Кигън. Нюкасъл завърши на второ място, а „червените дяволи“ взеха титлата. До момента нито един друг коледен лидер в класирането не е изпускал титлата след толкова голям аванс пред втория на 25 декември.
Челото в класирането през декември 1995 година
1.Нюкасъл 19 14 3 2 45
2.Манчестър Юнайтед 19 10 5 4 35
3.Ливърпул 19 10 4 5 34

Сигурната титла

Манчестър Юнайтед води с 13 точки пред Лийдс на Коледа през 1993 г. Тимът на Сър Алекс Фъргюсън е тотален доминатор в първенството и никой не се съмнява в титлата на тима. В края на сезона „червените дяволи“ триумфират като шампиони с осем точки аванс.
Челото в класирането през декември 1993 година
1.Манчестър Юнайтед 21 16 4 1 52
2.Лийдс 22 11 7 4 40
3.Блекбърн 20 11 5 4 38

24 точки разлика

Астън Вила води класирането на Висшата лига в продължение на 14 кръга и на 25 декември 1998 г. Има аванс от три точки пред втория Челси и пет пред третия Манчестън Юнайтед. Следва абсолютен крах за тима на Джон Грегъри, който през прави изключително слаба пролет, за да завърши първенството на шесто място – на 24 точки от шампиона Манчестър Юнайтед. „Червените дяволи“ финишират сезона с требъл.