Детронилият европейския клубен шампион Реал (Мадрид) на 1/8-финалите в Шампионската лига Аякс срази у дома шампиона и лидер ПСВ Айндховен с 3:1 на „Йохан Кройф Арена“ в мача от 27-ия кръг на холандската Ередивизи и завърза борбата за титлата.

Грандът от Амстердам поведе в 21-ата минута след автогол на Швааб, който засече топката след центриране на Хаким Зиех.

След почивката в 57-ата минута домакините останаха в намален състав, след като Мазрауи извърши безумен фаул и бе изгонен с директен червен картон. „Филипсите“ изравниха малко след това с гол на Люк де Йонг (58) с глава след неразчетено излизане на вратаря Андре Онана при центриране на Анхелино.

Аякс получи дузпа в 70-та минута за нарушение срещу Нерес в наказателното поле. Съдията Бьон Куйперс провери ситуацията с ВАР и потвърди своето решение, а Душан Тадич (73-дузпа) отново даде аванс на домакините. В добавеното време Давид Нерес (90+6) оформи крайния резултат след комбинация с Талиафико.

След успеха си Аякс е втори в класирането с 65 точки, а ПСВ е лидер с 2 повече.