Кристиано Роналдо вкара хеттрик за Реал (Мадрид) при победата с 4:0 на Хетафе в мач от 36 кръг на Примера дивисион. С този успех Кралския клуб отложи поне с 24 часа празненствата за титлата на Барселона. Ако “белия балет” не бе спечелил, каталунците щяха да станат шампиони още във вторник вечерта.

Португалецът вече е най-резултатният играч в историята на Реал (Мадрид) в рамките на един сезон във всички турнири. Той има 49 гола и задмина Ференц Пушкаш в класацията.

В рамките на настоящия шампионат в Испания Кристиано Роналдо има 36 гола и е с аванс от 5 попадения пред Лионел Меси в спора за голмайсторския приз “Пичичи” в Испания. Носителят на “Златната топка” за 2008 г. е само на два гола от рекорда за отбелязани попадения за един сезон в Примера дивисион.

Легендата на Атлетик (Билбао) Телмо Сара и бившият играч на Реал (Мадрид) Уго Санчес имат по 38 гола, съответно през 1951 и 1990 г. Преди 21 г. с този показател мексиканецът взе “Златната обувка” на Европа, като подели първото място с Христо Стоичков.

Срещу Хетафе Кралския клуб взе аванс в 23-ата минута, когато Кристиано Роналдо с глава засече чудесно центриране на Месут Йозил. Германският национал асистира и попадението на португалеца в 57-ата минута.

13 минути преди края на мача Карим Бензема вкара 13-ия си гол за сезона, като попадението падна само минута след появата на французина в игра. В последната минута Роналдо оформи хеттрика си, след като бе точен от дузпа.

Депортиво (Ла Коруня) направи голяма крачка към оцеляването си в Примера дивисион след победа с 2:1 над Атлетик (Билбао). Автогол на левия бек Шави Кастийо донесе победата на “Депор” в 71-ата минута, а тимът му се изкачи на три точки над зоната на изпадащите два кръга преди края.

Атлетико (Мадрид) не успя да се възползва от загубата на Атлетик (Билбао) в битката между двата отбора за място в евротурнирите. “Дюшекчиите” загубиха с 1:2 от Расинг (Сантандер), след като взеха аванс в 10-ата минута чрез Марио Суарес. Шведският халф Кенеди Бакърджиоглу изравни в 37-ата, а Маркус Розенберг донесе победата с попадението си две минути след почивката.
Малага записа пета поредна победа за първи път в историята си, след като се наложи с 2:0 над Спортинг (Хихон) в директен спор за оцеляване в елита. Бразилецът Жулио Баптища се разписа в пети пореден мач./БЛИЦ

ИСПАНИЯ, ПРИМЕРА ДИВИСИОН, 36 КРЪГ
От 10 май (вторник)
Депортиво (Ла Коруня) – Атлетик (Билбао) 2:1
0:1 Гаиска Торкеро (3), 1:1 Адриан (22), 2:1 Шави Кастийо (71)

Малага – Спортинг (Хихон) 2:0
1:0 Жулио Баптища (9), 2:0 Елисеу (68)

Расинг (Сантандер) – Атлетико (Мадрид) 2:1
0:1 Марио Суарес (10), 1:1 Кенеди Бакърджиоглу (37), 2:1 Маркус Розенберг (47)

Реал (Мадрид) – Хетафе 4:0
1:0 Кристиано Роналдо (23), 2:0 Кристиано Роналдо (57), 3:0 Карим Бензема (77), 4:0 Кристиано Роналдо (90-дузпа)

На 11 май (сряда)
21:00 часа Алмерия – Виляреал
Баланс: 7 мача, 3 победи за Алмерия, 2 равенства, 2 победи за Виляреал

21:00 часа Реал Сосиедад – Сарагоса
Баланс: 91 мача, 37 победи за Реал Сосиедад, 28 равенства, 26 победи за Сарагоса

21:00 часа Леванте – Барселона (Филм +)
Баланс: 11 мача, 1 победа за Леванте, 2 равенства, 8 победи за Барселона

22:00 часа Еспаньол – Валенсия (ТВ +)
Баланс: 143 мача, 46 победи за Еспаньол, 30 равенства, 67 победи за Валенсия

22:00 часа Еркулес – Майорка
Баланс: 1 мач, 1 победа за Майорка

23:00 часа Осасуна – Севиля (Филм +)
Баланс: 63 мача, 20 победи за Осасуна, 17 равенства, 26 победи за Севиля

Заб.: Посочените баланси са само за мачовете между отборите в Примера дивисион.