Ливърпул изненадващо загуби на своя „Анфилд” от Тотнъм с 0:2 в дербито от предпоследния 37-и кръг от английската Висша лига и на практика почти се сбогуваха с надеждите, че ще играят в Европа през следващия сезон. Головете за успеха на „шпорите” бяха дело на Рафаел ван дер Ваарт в 9-ата и Лука Модрич в 55-ата минути.

Срещата започна с териториално предимство за гостите, които владееха инициативата, но в първите минути не успяваха да създадат опасност пред вратата на Пепе Рейна. В 9-ата минута изчистена топка след корнер попадна в холандският халф на Тотнъм Рафаел ван дер Ваарт, който с удар от въздуха откри резултата – 0:1. След този гол настъпи оживление в редиците на домакините, но техните атаки бяха мудни и лесно разгадаеми за бранителите на „шпорите”. Постепенно „мърсисайдци” изнесоха почти изцяло играта в половината на гостите, но липсваха интересни положения пред вратаря Карло Кудичини. В 39-а минута Анди Керъл стреля опасно с глава, но над напречната греда на гостите. В добавеното време на първото полувреме Луис Суарес изпълни пряк свободен удар, но топката премина на сантиметри покрай вратата.

Веднага след почивката Ван дер Ваарт се контузи и бе заменен принудително от Джърмейн Дефоу. В 55-а минута младата надежда на Ливърпул Джон Фланаган фаулира Стивън Пиенаар на границата на наказателното поле, а главният съдия Хауърд Уеб реши да отсъди доста спорна дузпа за Тотнъм. От бялата точка хърватският национал Лука Модрич реализира хладнокръвно за 0:2. Това попадение тотално уби устрема на домакините, които така и не намираха целта въпреки многобройните си удари от далечна дистанция. До края на мача домакините владееха инициативата, но така и не успяха да отбележат попадение.

След победата си "шпорите" изместиха „мърсисайдци” от петото място във временното класиране, което дава право на участие в турнира Лига Европа през следващия сезон.

В същото време Арсенал допусна поредната си издънка този сезон, губейки у дома с 1:2 от Астън Вила. Попаденията за гостите от Бирмингам отбеляза Дарън Бент в 11-ата и 15-ата минути, а почетния гол за „топчиите” бе дело на холандеца Робин ван Перси в последната 90-а минута. Българският национал Стилиян Петров започна като титуляр за Вила и остана на терена до 80-ата минута, когато бе заменен принудително заради травна в рамото. На негово място в игра влезе американския национал Майкъл Брадли. Въпреки това поражение „артилеристите” останаха на третото място с 67 точки, но то ще бъде сериозно застрашено, защото четвъртия Манчестър Сити е с мач по-малко и само 2 точки изоставане. След успеха си Астън Вила пък мина с една позиция напред в класирането и вече е на 13-о място с 45 точки.

Бирмингам пък загуби у дома от Фулъм с 0:2 и ще трябва да трепери до последно за мястото си в елита. И двата гола за успеха на „котиджърс” вкара норвежкият бранител Бреде Хангеланд съответно в 5-ата и 49-ата минути. Така след загубата Бирмингам остава на 17-о място с 39 точки и по-добра голова разлика от 18-ия Блекпул, който също има 39 пункта. Победата на Фулъм пък го изкачи на осмата позиция с 48 точки.

АНГЛИЯ, ВИСША ЛИГА, 37 КРЪГ

Oт 14 май (събота)

Блекбърн – Манчестър Юнайтед 1:1
1:0 Брет Емертън (20), 1:1 Уейн Рууни (73-дузпа)

Блекпул – Болтън 4:3
0:1 Кевин Дейвис (6), 1:1 Ди Джей Кембъл (9), 2:1 Джейсън Пънчън (19), 2:2 Матю Тейлър (24), 3:2 Ди Джей Кембъл (45), 3:3 Даниел Стъридж (53), 4:3 Чарли Адам (64)

Съндърланд – Уулвърхемптън 1:3
0:1 Джоди Крадък (23), 1:1 Стефан Сесеньон (34), 1:2 Стивън Флетчър (54), 1:3 Джордж Елокоби (78)

Уест Бромич – Евертън 1:0
1:0 Юсуф Мулумбу (10)

От 15 май (неделя)
Челси – Нюкасъл 2:2
1:0 Бранислав Иванович (2), 1:1 Йонас Гутиерес (10), 2:1 Алекс (83), 2:2 Стивън Тейлър (90+3)

Арсенал – Астън Вила 1:2
0:1 Дарън Бент (11), 0:2 Дарън Бент (15), 1:2 Робин ван Перси (90)

Бирмингам – Фулъм 0:2
0:1 Бреде Хангеланд (5), 0:2 Бреде Хангеланд (49)

Ливърпул – Тотнъм 0:2
0:1 Рафаел ван дер Ваарт (9), 0:2 Лука Модрич (55-дузпа)

Уигън – Уест Хям 3:2
0:1 Демба Ба (12), 0:2 Демба Ба (26), 1:2 Шарл Н'Зогбиа (57), 2:2 Конър Самон (68), 3:2 Шарл Н'Зогбиа (90+4)

На 17 май (вторник)
21:45 часа Манчестър Сити – Сток Сити
Баланс: 83 мача, 34 победи за Манчестър Сити, 19 равенства, 30 победи за Сток Сити

Заб.: Посочените баланси са само за мачовете между отборите за първенство.