Малко известният белгийски Юнион Сент Жилуа записа изненадващ дебют в Шампионската лига, след като в първа среща от третия квалификационен кръг на турнира постигна домакинска победа с 2:0 над Рейнджърс.

Юнион Сент Жилуа откри резултата в 27-ата минута, когато Теди Теума се възползва от оставеното му голямо пространство от защитата на шотландския гранд. Четвърт час преди края на мача Данте Ванзеир удвои с точно изпълнение на дузпа. Наказателният удар беше отсъден с помощта на ВАР, който доказа игра с ръка в наказателното поле на защитника Конър Голдсън.

Загубата на Рейнджърс можеше да бъде още по-тежка. Вратарят на шотландския тим Джон Маклафлин отрази удар на Ванзеир, а в добавеното време Джеймс Таверние изби с глава от голлинията на „рейнджърите“.

„Юнионистите“ са познат отбор на възрастните футболни фенове, тъй като през 1959 г. достига до полуфиналите на Купата на панаирните градове, елиминирайки Рома, но отпада от Бирмингам. Големите успехи на Юнион Сент Жилуа са постигнати преди Втората световна война, когато тимът печели 11 шампионски титли и два пъти националната купа. През 1963 г. изпада от белгийския елит, а през 80-те години достига до аматьорските групи.

Новият възход започва през 2018 г., когато клубът е закупен от Тони Блуум – собственикът на английския Брайтън. През 2021 г. е спечелена промоция в елита, а още в първия си сезон в най-силното белгийско първенство Юнион завършва на второ място в класирането след шампиона Брюж и така си спечелва правото да играе в квалификационните кръгове на Шампионската лига.