Манчестър Сити победи Манчестър Юнайтед с 1:0 в дербито на 10-ия кръг на английската Висша лига. С трите точки на "Етихад" домакините прекъснаха серия от две поредни загуби в шампионата - 0:2 от Нюкасъл и 1:2 от Уест Хям, и се утвърдиха в топ 3 на класирането.

Първото по-сериозно положение в мача бе пред вратата на гостите и дойде в седмата минута. Серхио Агуеро се измъкна вляво на Давид Де Хеа, стреля в близкия ъгъл, но испанецът се справи. Малко след това Янузай имаше възможност да стреля към вратата на Сити от границата на наказателното поле, но ударът му бе неточен.

Около 20-ата минута на мача Давид Де Хеа се превърна в герой за Манчестър Юнайтед, след като спаси два удара на Агуеро и един на Навас в рамките на две минути.

Манчестър Юнайтед пренесе напрежението пред Харт след половин час игра, когато Ди Мария центрира остро, но при последвалото разбъркване не се намери кой да отправи удар в очертанията на вратата.

Ключовият момент в мача бе в 38-ата минута на мача, когато Крис Смолинг получи втори жълт картон за шпагат в краката на Джеймс Милнър. Само пет по-рано защитникът попречи на Джо Харт да вкара топката в игра и бе предупреден. Мениджърът на "червените дяволи" Луис Ван Гаал извади от игра градивния Аднан Янузай, за да укрепи защитата с Майкъл Карик.
В края на първата част домакините имаха претенции за дузпа за влизане на Рохо в краката на Яя Туре в наказателното поле, но реферът Майкъл Оливър прецени, че защитникът е играл чисто за топката.

През втората част натискът на домакините от Сити продължи, а проблемите на Юнайтед продължиха с контузията на Маркос Рохо, който напусна игра с травма в рамото.

След час игра реферът Майкъл Оливър подмина фаул на Майкъл Карик срещу Серхио Агуеро в наказателното поле, което бе втората претенция на "гражданите" за дузпа в мача.

Логичното се случи в 63-ата минута на мача, когато Манчестър Сити поведе с 1:0. Гаел Клиши бе изпуснат по левия фланг от "червената" защита и от аутлинията центрира остро, намирайки Серхио Агуеро, който от няколко метра не сгреши за 1:0.
Робин Ван Перси можеше да изравни в 70-ата минута, след като се измъкна до аутлинията, но ударът му от малък ъгъл бе отбит от Харт.

Четвърт час преди края на мача Хесус Навас можеше да реши всичко с втори гол, но силният му удар срещна гредата.

Минути по-късно Юнайтед отвърна с две добри възможности пред Фелайни, който стреля в аут и Ди Мария, чийто удар бе блокиран от Харт. Натистък на гостите се увеличи в последните пет минути и Фелайни пропусна да изравни след корнер и удар с глава, а малко след него и Ди Мария опита силата на своя удар.

Манчестър Сити се размина с втори гол в последните минути, след като далечен удар на Яя Туре премина в аут, а малко по-късно котд'ивоарецът стреля опасно с глава.

Манчестър Сити запази мястото си в топ 3 с три точки аванс пред четвъртия Арсенал, докато Юнайтед е девети на 13 зад лидера Челси.

Арсенал – Бърнли 3:0
1:0 Алексис Санчес (70), 2:0 Калъм Чеймбърс (72), 3:0 Алексис Санчес (90+1)
01.11.14
17:00 ч.
Челси – КПР 2:1
1:0 Оскар (32), 1:1 Чарли Остин (62), 2:1 Еден Азар (75-дузпа)
Сток Сити – Уест Хям 2:2
1:0 Виктор Моузес (330, 2:2 Маме Диуф (56), 2:1 Енер Валенсия (60), 2:2 Стюарт Даунинг (73)
Кристъл Палас – Съндърланд (Нова Спорт)
Баланс: 30 мача, 11 победи за Кристъл Палас, 10 равенства, 9 победи за Съндърланд

Заб.: Посочените баланси са само за мачовете между отборите за първенство.