Манчестър Юнайтед победи с категоричното 3:0 Ливърпул в дербито на 16 кръг на Висшата лига. Головете за успеха реализираха Рууни (12), Мата (39) и Ван Перси (72). Това е шеста поредна победа за Юнайтед, който вече има 31 точки и преследва лидерите Челси и Манчестър Сити. Ливърпул пък трета загуба в последните си шест мача и с 21 точки е на девета позиция. Пореден блестящ мач изигра вратарят на Манчестър Юнайтед Давид де Хеа, който отчая нападателите на гостите. Испанецът се справи с всички опити да бъде преодолян от Лалана, Стърлинг и влезлия като резерва Марио Балотели.

Луис ван Гаал започна с младока Джеймс Уилсън в офанзивната схема заедно с Робин ван Перси и Уейн Рууни, като Радамел Фалкао остана резерва. В Ливърпул имаше промяна на вратарския пост. След няколко колебливи мача Симон Миньоле остана резерва за сметка на Брад Джоунс.

Ливърпул започна по-активно и в 12-ата минута пропусна чудесна възможност. Адам Лалана изведе много добре Стърлинг, но неговият удар бе спасен от Де Хеа. В следващата атака Манчестър Юнайтед поведе. Антонио Валенсия преодоля с лекота Лалана и Алън по десния фланг, след което пусна към Рууни, който бе оставен сам и с плътен удар матира Джоунс. В 24-ата минута Стърлинг премина през Джоунс, но и този път Де Хеа изби. Пет минути преди почивката домакините удвоиха резултата. Йънг центрира отляво, Ван Перси игра с глава и продължи топката към Мата, който с глава вкара за 2:0. Испанецът обаче бе категорично в засада при подаването на Ван Перси, но съдиите не я маркираха.

На полувремето Брендън Роджърс извади Лалана и пусна Марио Балотели. В 51-ата минута Давид де Хеа показа блестящите си възможности. След грешно връщане назад топката попадна в Стърлинг в наказателното поле, но вратарят игра добре и с крак успя да предотврати голов удар. В 72-ата минута всичко свърши, след като Манчестър Юнайтед поведе с 3:0. Ловрен направи две поредни грешки и бе с основна вина за попадението. Той не успя да изчисти топката от наказателното поле и я подаде към Мата, той видя вдясно от себе си Ван Перси, който с хубав удар направи резултата класически. В 87-ата минута холандецът отправи бомбастичен удар към вратата на Ливърпул, но този път Брад Джоунс се намеси и с една ръка изби в корнер.

МАНЧЕСТЪР ЮНАЙТЕД - ЛИВЪРПУЛ 3:0

1:0 Уейн Рууни (12), 2:0 Хуан Мата (39), 3:0 Робин ван Перси (72)
Манчестър Юнайтед:
1.Давид де Хеа, 25.Антонио Валенсия, 4.Фил Джоунс (89 smqna.jpg 33.Макнаир), 6.Джони Евънс, 18.Ашли Йънг, 16.Майкъл Карик, 31.Маруан Фелайни, 8.Хуан Мата, 10.Уейн Рууни (78 smqna.jpg 9.Радамел Фалкао), 20.Робин ван Перси, 49.Джеймс Уилсън (71 smqna.jpg 21.Андер Ерера)
Резерви: Андерс Линдегаард, Патрик Макнеър, Тайлър Блекет, Андер Ерера, Дарън Флетчър, Аднан Янузай, Радамел Фалкао
Мениджър: Луис ван Гаал

663.jpgЛивърпул: 1.Брад Джоунс, 37.Мартин Шкъртел, 6.Деян Ловрен, 2.Глен Джонсън (25 smqna.jpg 4.Коло Туре), 18.Алберто Морено (68 smqna.jpg Лазар Маркович), 14.Джордан Хендерсън, 24.Джо Алън, 8.Стивън Джерард, 10.Фелипе Коутиньо, 20.Адам Лалана (46 smqna.jpg Марио Балотели), 31.Рахим Стърлинг
Резерви: Симон Миньоле, Коло Туре, Рики Ламбърт, Лукас Лейва, Емре Джан, Марио Балотели, Лазар Маркович
Треньор: Брендън Роджърс

Стадион: "Олд Трафорд"
Съдия: Мартин Аткинсън
Жълти картони: Джони Евънс, Фил Джоунс, Маруан Фелайни, Уейн Рууни (Манчестър Юнайтед); Джо Алън, Марио Балотели, Стивън Джерард (Ливърпул)

Кристъл Палас – Сток Сити 1:1
1:0 Джеймс Макартър (11), 1:1 Питър Крауч (13)
Съндърланд – Уест Хям 1:1
1:0 Хорди Гомес (22-дузпа), 1:1 Стюърт Даунинг (29)
Арсенал – Нюкасъл 4:1
1:0 Оливие Жиру (15), 2:0 Санти Касорла (54), 3:0 Оливие Жиру (58), 3:1 Айосе Перес (63), 4:1 Санти Касорла (88-дузпа)