Сенегал победи Египет с 4:2 след дузпи на финала в Камерун и за първи път в историята спечели Купата на африканските нации. В редовното време и продълженията съперниците завършиха 0:0, като в началото Садио Мане пропусна дузпа. При ударите от бялата точка накрая "лъвовете от Теранга" имаха повече късмет и Садио Мане този път реализира последната от тях за историческия триумф срещу съотборника си от Ливърпул Мохамед Салаг и компания. "Фараоните" остават рекордьори със седем трофея в надпреварата.

Още в 4-ата минута сенегалците получиха право да изпълнят дузпа за нарушение на получилия жълт картон Мохамед Абделмонем срещу Салиу Сис. Три минути по-късно силният удар на Садио Мане от бялата точка бе отразен от вратаря Мохамед Абу Габал. Мохамед Салах даде указания на вратаря преди това как смята съотборникът му в Ливърпул да бие наказателния удар.

"Лъвовете от Теранга" продължиха да са по-активни в търсене на гола, а "фараоните" рядко напускаха собствената си половина и успешно се отбраняваха. Исмайла Сар на два пъти не успя да засече перфектни центрирания пред Абу Габал. В 28-ата минута Мохамед Салах нахлу в наказателното поле на сенегалците и шутира, но право в ръцете на вратаря Едуар Менди. Три минути преди почивката Салах имаше най-добрия шанс за гол и стреля мощно, но Менди спаси с вещина.

Winbet - най-голямото разнообразие от пазари! (18+)

След почивката Сенегал продължи да натиска и редеше атака след атака. В 51-ата минута Идриса Гей получи топката в малкото наказателно поле, но не успя да отправи удар, а вратарят Абу Габал се намеси и улови топката пред краката му. "Фараоните" предимно се защитаваха и рядко поглеждаха към противниковата врата.

Карлош Кейрош даваше инструкции по радио връзка от трибуните, тъй като е наказан заради разправиите му със съдиите по време на полуфинала. Португалският специалист направи тройна смяна след около час игра и тимът не допускаше сериозно опасности пред вратата на Абу Габал. В 75-ата минута резервата Трезеге центрира, а Хамди отклони топката, но тя мина покрай вратата при една от редките възможности за "фараоните".

До края на редовното време нямаше сериозни шансове за гол и се стигна до продължения. В тях вратарите бяха герои за тимовете си след страхотни спасявания. Абу Габал на два пъти се намеси решително след удари на Бамба Диенг, Едуар Менди отрази шут на Маруан Хамди малко преди дузпите. Вратарят на Челси обаче пропусна една топка при центриране секунди по-късно, но за негово щастие тя излезе извън терена.

При дузпите пропуски направиха Буна Сар от Сенегал и Мохамед Абделмунем и Мохамед Лашеен от Египет. Садио Мане се разписа при решителния удар от бялата точка и донесе историческа първа титла за "лъвовете от Теранга".

СЕНЕГАЛ - ЕГИПЕТ 0:0

ПРИ ДУЗПИТЕ
1:0 Калиду Кулибали реализира първата дузпа, въпреки че Абу Габал закачи топката
1:1 Зизо изравни с мощен неспасяем удар в опит да скъса мрежата
2:1 Абду Диало се разписа с техничен удар, а египетският вратар отново усети ъгъла
2:1 Мохамед Абделмунем прати топката в страничната греда и пропусна дузпата
2:1 Буна Сар също пропусна, след като Абу Габал отрази удара му
2:2 Маруан Хамди изравнява резултата с лек удар и хвърляне на вратаря Менди в другия ъгъл
3:2 Бамба Диенг изпрати топката под гредата и реализира
3:2 Едуар Менди спаси удара на Мохамед Лашеен
4:2 Садио Мане се разписа след пропуска в началото на мача и донесе историческа първа титла на Сенегал

СЕНЕГАЛ: 16. Едуар Менди, 20. Буна Сар, 3. Калиду Кулибали , 22. Абду Диало , 2. Салиу Сис, 8. Шейк Кояте (66 26. Папе Гей), 6. Нампали Менди , 18. Исмайла Сар (77 9. Булай Диа), 5. Идриса Гей, 10. Садио Мане, 19. Фамара Диедиу (77 15. Бамба Диенг)
Резерви: 15. Бамба Диенг, 7. Кейта Балде, 12. Фоде Бало-Туре, 26. Папе Гей, 4. Папе Сисе, 23. Амиго Гомис, 21. Ибрахима Мбайе, 25. Мамаду Лум, 17. Папе Сар 9. Булай Диа, 13. Джозеф Лопи
Треньор: Алиу Сисе

ЕГИПЕТ: 16. Мохамед Абу Габал, 8. Емам Ашур, 2. Мохамед Абделмонем , 15. Махмуд Хамди, Ел Фотух, 17. Мохамед Елнени, 4. Амр Ел Солея (59 7. Трезеге), 5. Хамди Фатхи (98 18. Моханад Лашеен), 14. Мостафа Мохамед (59 28. Марван Хамди), 10. Мохамед Салах, 22. Омар Мармуш (59 21. Зизо)
Резерви: 23. Мохамед Собхи, 21. Зизо, 12. Айман Ашраф, 28. Марван Хамди, 18. Моханад Лашеен, 9. Мохамед Шериф, 20. Махмуд Алаа, 11. Рамадан Собхи, 24. Махмуд Гад, 7. Трезеге, 27. Марван Давуд, 19. Абдала Ел Саид
Треньор: Карлош Кейров (Португалия)

Стадион: "Пол Бия", Яунде
Съдия: Виктор Гомес (ЮАР)

Легенда:  - гол,  - автогол,  - жълт картон,  - втори жълт картон,  - червен картон,  - смяна,  - опасно положение,   - контузия