Европейският клубен шампион Барселона спечели Суперкупата на Европа, след като надви Порто с 2:0 в Монако. Головете за успеха на каталунците вкараха Лионел Меси в 39-ата и Сеск Фабрегас в 85-ата минути. Така Барса вече има 15 трофея от различни континентални надпревари и изпревари по този показател Милан, който има 14 титли.

Противно на очакванията играчите на Порто започнаха по-активно и в 8-ата минута удар на Хълк бе избит със сетни услия от Виктор Валдес. Отговорът на Барса дойде след 120 секунди, когато Педро се опита да прехвърли Елтон, но в същото време прехвърли и вратата. Постепенно каталунците взеха превес във владението на топката, като в 37-ата минута удар на Шави бе отразен с вещина от Елтон. Две минути по-късно намиращият се в абсолютна засада Лионел Меси получи пас подарък от Фреди Гуарин и сам срещу вратаря не сгреши за 1:0. Никога досега аржентинецът не се бе разписвал в мач за Суперкупата на Европа, но го направи срещу „драконите”.

След почивката в 54-ата минута Валдес изби в корнер мощен удар на Фреди Гуарин от около 25 метра. Играта се поуспокои, а в 66-ата минута Иниеста изведе зад отбраната на „драконите” намиращия се отново в засада Меси, който вкара гол, но очаквано непризнат. Въпреки играта си при вдигнат флаг суперзвездата на Барса не получи картон. В 79-ата минута Абидал фаулира Гуарин в собственото си наказателно поле, но съдията Бернд Куйперс не посмя да отсъди дузпа. Пет минути преди края Роландо извърши грубо нарушение срещу Меси и получи втори жълт и съответно червен картон, а Порто доигра мача в намален състав. След още 120 секунди влезлият като резерва малко преди това Сеск Фабрегас вкара първия си гол за Барса в официален мач и оформи крайното 2:0. В последната 90-а минута Гуарин фаулира брутално Масчерано и получи директен червен картон, въпреки че преди това имаше жълт.

Със спечелената Суперкупа на Европа Хосеп Гуардиола стана най-великият треньор в историята на Барселона с 12 спечелени трофеи, след като задмина Йохан Кройф, който има 11 титли с каталунците.

Барселона – Порто 2:0
1:0 Лионел Меси (39), 2:0 Сеск Фабрегас