Барселона спечели 50-ото юбилейно издание на турнира "Жоан Гампер". Каталунците победиха Рома с 3:0 пред препълнения стадион "Камп Ноу". Лионел Меси и Неймар се завърнаха подобаващо, като отбелязаха по едно попадение. Иван Ракитич добави третия гол. Преди срещата се състоя официалното представяне на състава на Барселона за новия сезон.

Барселона доминираше от самото начало на срещата и още във 2-та минута Лионел Меси отправи далечен удар по посока на вратата на Рома, но Войчех Шчесни улови топката. Минута по-късно Даниел Алвеш центрира в наказателното поле на Рома, но Меси остана под топката, след което Неймар стреля с рамо, но встрани от десния стълб на вратата на „римските вълци“. Барселона можеше да поведе в 6-та минута, но Рафиня направи сериозен пропуск.

Барселона поведе с 1:0 в 26-та минута, когато Лионел Меси центрира в наказателното поле на Рома, Жереми Матийо продължи веднага към Неймар, а той отблизо преодоля Войчех Шчесни. Каталунците удвоиха преднината си в 41-та минута. Луис Суарес направи добър пробив, топката стигна до Неймар, който комбинира с Лионел Меси. Аржентинецът с премерен удар я изпрати във вратата на Войчех Шчесни.

Жервиньо имаше добра възможност в 57-та минута, но в последния момент бе затворен от Марк Бартра, който успя да избие топката в корнер. Барселона вкара трети гол в 66-та минута, а негов автор бе Иван Ракитич. Хърватинът с много силен и прецизен удар от 25 метра изпрати топката в горния десен ъгъл на вратата на Де Санктис.

Жорди Алба получи контузия в 74-та минута и бе сменен от Ален Халилович. Педро Родригес се отличи с индивидуална изява в 78-та минута, но Де Санктис успя да извади удара му в корнер. Иван Ракитич отправи много изненадващ далечен удар в 84-та минута, но Де Санктис успя в последния момент да боксира в корнер.

Барселона: Марк-Андре тер Стеген (60 - Клаудио Браво), Даниел Алвеш (60 - Серхи Роберто), Марк Бартра, Томас Вермален (46 - Жорди Алба (74 - Ален Халилович), Жереми Матийо (60 - Жерар Пике), Рафиня Алкантара (60 - Андрес Иниеста), Хавиер Масчерано (60 - Серхио Бускетс), Иван Ракитич, Лионел Меси (60 - Сандро Рамирес), Луис Суарес (60 - Мунир Ел Хадади), Неймар (60 - Педро Родригес).