Световният номер 2 Рафаел Надал записа летящ старт на силния тенис турнир на червени кортове в Барселона с награден фонд от 2,07 милиона долара. В среща от втория кръг на надпреварата испанецът отвя своя сънародник Гийермо Гарсия-Лопес с 6:1, 6:2 за 82 минути игра. Защитаващият титлата си Надал направи шест пробива в мача и допусна само един. За Надал това е 30-а поредна победа в Барселона и четвърта над Гарсия-Лопес в пет мача помежду им.

Поставеният под номер 3 в основната схема Давид Ферер също се класира за третия кръг на турнира. Шестият в световната ранглиста испанец разби сърбина Филип Крайнович с 6:0, 6:3 за 58 минути. За Ферер това бе 25-та победа за сезона. В следващия кръг съперник на Ферер ще бъде Алберт Монтанес (Испания), който отстрани номер 15 Бърнард Томич (Австралия) с 6:0, 5:7, 7:5.

Осмият в схемата Кей Нишикори (Япония) пък победи Михаил Кукушкин от Казахстан с 6:3, 4:6, 6:0.