Играй БЛИЦ ГЕЙМ - ТУК!

Борусия (Дортмунд) приема Реал (Мадрид) в първи полуфинал на Шампионската лига. Това ще бъде седми мач между двата отбора, като всички досегашни двубои бяха в шампионския турнир на Европа. Първият им сблъсък беше преди 15 години и също беше полуфинал.

Мачовете между “жълто-черните” и “белия балет” се характеризират със счупена врата, проблемите на отбраната на испанците с опазването на Ян Колер, неотсъдена дузпа за Борусия, както и гол на Раул от легнало положение.

1 април 1998 г., Шампионска лига, полуфинал
Реал (Мадрид) приема носителя на трофея от Шампионската лига в първи полуфинал. Мачът започва със сериозна закъснение, тъй като феновете на домакините събарят оградата на терена, която се стоварва върху едната врата и я чупи. Това налага да бъде донесена нова от място, което е на няколко километра от “Сантяго Бернабеу”. В 25-ата минута Мориентес засича ниско центриране на Роберто Карлос и открива резултата. В средата на втората част Кристиан Карембьо удвоя, оказал се сам срещу Щефан Клос.

Реал (Мадрид) – Борусия (Дортмунд) 2:0
1:0 Фернандо Мориентес (25), 2:0 Кристиан Карембьо (67)

Реал (Мадрид): Бодо Илгнер, Кристиан Панучи, Мануел Санчис, Фернандо Санс, Роберто Карлос, Кристиан Карембьо, Фернандо Редондо, Кларенс Зеедорф, Раул, Предраг Миятович (52–Давор Шукер), Фернандо Мориентес (89–Хайме)

Борусия (Дортмунд): Щефан Клос, Жулио Сезар, Манфред Бинц, Мартин Крее, Щефан Фройнд, Владимир Бут, Щефан Ройтер, Ларс Рикен (82–Михаел Цорк), Кнут Райнхарт, Стефан Шапюйза, Хайко Херлих (48–Хари Дехейвер)

Мадрид, “Сантяго Бернабеу” – 85 000 зрители
Съдия: Марио ван дер Енде (Холандия)
Жълти картони: Мануел Санчис (Реал Мадрид); Жулио Сезар, Щефан Райнхарт, Щефан Фройнд, Хайко Херлих (Борусия Дортмунд)

15 април 1998 г., Шампионска лига, полуфинал
Мачът започва добре за “жълто-черните”, които трябва да наваксат пасив от два гола. Владимир Бут бележи във вратата на Илгнер, но попадението е отменено заради засада. След това Роберто Карлос от фаул бие в напречната греда. При удар от воле на Бут топката се удря в ръката на Роберто Карлос, но съдията Дъркин подминава ситуацията и не дава дузпа. През втората част Мориентес пробва да прехвърли Клос, но вратарят на домакините лови без проблем. Реал (Мадрид) се класира на финала, където побеждава Ювентус и триумфира в шампионския турнир на Европа за първи път след 32-годишна пауза.

Борусия (Дортмунд) – Реал (Мадрид) 0:0

Борусия (Дортмунд): Щефан Клос, Щефан Ройтер, Манфред Бинц, Мартин Крее (12-Михаел Цорк), Волфганг Файерзингер, Ларс Рикен (76-Кристиан Тим), Владимир Бут, Йорг Хайнрих, Андреас Мьолер, Ибрахима Танко (71-Хари Дехейвер), Стефан Шапюиза

Реал (Мадрид): Бодо Илгнер, Роберто Карлос, Фернандо Санс, Фернандо Йеро, Кристиан Панучи, Хосе Амависка, Фернандо Редондо, Кристиан Карембьо, Кларенс Зеедорф (88-Хосе Мари Гути), Раул (74-Хайме), Фернандо Мориентес (90-Виктор)

Дортмунд, “Вестфаленщадион” – 48 500 зрители
Съдия: Пол Дъркин (Англия)
Жълти картони: Щефан Ройтер (Борусия Дортмунд); Хайме (Реал Мадрид)

19 февруари 2003 г., Шампионска лига, втора групова фаза
Пет години след полуфинала през 1998 г. Реал (Мадрид) и Борусия (Дортмунд) отново се сблъскват в Шампионската лига. Този път срещите са от втората групова фаза на турнира. Реал (Мадрид) през този сезон защитава титлата си в турнира от миналия сезон, но “Сантяго Бернабеу” още има кошмарни спомени от Ян Колер. Чешкият дългуч прострелва Икер Касияс с удар извън наказателното поле в 30-ата минута, но две минути преди почивката Раул изравнява с един от най-необичайните голове в историята на турнира. Нападателя се разписва от легнало положение. В 56-ата минута Роналдо носи победата на Реал (Мадрид). Феномена засича центриране на Зидан, който пробива по дясното крило.

Реал (Мадрид) – Борусия (Дортмунд) 2:1
0:1 Ян Колер (30), 1:1 Раул (43), 2:1 Роналдо (56)

Реал (Мадрид): Икер Касияс, Мичел Салгадо, Иван Елгера, Франсиско Павон, Роберто Карлос, Клод Макелеле, Флавио Консейсао, Луиш Фиго, Раул, Зинедин Зидан (81-Сантяго Солари), Роналдо (74-Хосе Мари Гути)

Борусия (Дортмунд): Йенс Леман, Еванилсон (83-Ларс Рикен), Кристоф Мецелдер, Кристиан Вьорнс, Деде, Щефан Ройтер (76-Себастан Кел), Томаш Росицки, Торстен Фрингс, Евертон, Ян Колер, Марсио Аморозо (67-Джузепе Рейна)

Мадрид, “Сантяго Бернабеу” – 65 000 зрители
Съдия: Любош Михел (Словакия)
Жълни картони: Флавио Консейсао (Реал Мадрид); Торстен Фрингс, Еванилсон, Себастиан Кел (Борусия Дортмунд)

25 февруари 2003 г., Шампионска лига, втора групова фаза
Във втория мач Реал (Мадрид) показва, че не си е научил урока от “Сантяго Бернабеу”. Ян Колер отново създава трудности на защитата и открива резултата в 23-ата минута. В последната минута Хавиер Портийо изравнява, след като получава топката от Зидан на границата на наказателното поле и бие в долния десен ъгъл на Леман. Борусия (Дортмунд) не успява да преодолее втората групова фаза, докато Реал (Мадрид) стига до полуфинал, където отпада от Ювентус.

Борусия (Дортмунд) – Реал (Мадрид) 1:1
1:0 Ян Колер (23), 1:1 Хавиер Портийо (90)

Борусия (Дортмунд): Йенс Леман, Кристоф Мецелдер, Кристиан Вьорнс, Ахмед Мадуни, Деде (90-Марсио Аморозо), Еванилсон (80-Ларс Рикен), Себастиан Кел, Щефан Ройтер, Торстен Фрингс, Евертон (88-Джузепе Рейна), Ян Колер

Реал (Мадрид): Икер Касияс, Мичел Салгадо, Франсиско Павон, Иван Елгера, Роберто Карлос, Флавио Консейсао, Клод Макелеле, Луиш Фиго, Зинедин Зидан, Раул, Роналдо

Дортмунд, “Вестфаленщадион” – 52 000 зрители
Съдия: Греъм Пол (Англия)
Жълти картони: Щефан Ройтер, Еванилсон, Кристиан Вьорнс (Борусия Дортмунд)

24 октомври 2012 г., Шампионска лига, групова фаза
Девет години след последния им сблъсък в Шампионската лига, Борусия (Дортмунд) и Реал (Мадрид) се паднаха в една група. В динамичен мач двата тима организираха атаки с едно докосване, но допускаха грешки в защита. В 36-ата минута Левандовски наказа грешка на отбраната на гостите, но само две минути по-късно Кристиано Роналдо прехвърли Вайденфелер за изравнителното попадение. В 64-ата минута Шмелцер донесе победата на “жълто-черните” при разбъркване в наказателното поле на “белия балет”.

Борусия (Дортмунд) – Реал (Мадрид) 2:1
1:0 Роберт Левандовски (36), 1:1 Кристиано Роналдо (38), 2:1 Марсел Шмелцер (64)

Борусия (Дортмунд): Роман Вайденфелер, Матс Хумелс, Лукаш Пишчек, Невен Суботич, Марсел Шмелцер, Себастиан Кел, Свен Бендер (67-Илкай Гюндоган), Кевин Гроскройц, Марио Гьотце (87-Юлиан Шийбер), Роберт Левандовски, Марко Ройс (90+1 –Иван Перишич)

Реал (Мадрид): Икер Касияс, Серхио Рамос, Пепе, Рафаел Варан, Шаби Алонсо, Майкъл Есиен, Месут Йозил, Сами Кедира (20-Лука Модрич), Анхел ди Мария, Кристиано Роналдо, Карим Бензема (73-Гонсало Игуаин)

Дортмунд, “Сигнал Идуна Парк” – 65 800 зрители
Съдия: Виктор Касай (Унгария)
Жълти картони: Илкай Гюндоган (Борусия Дортмунд); Серхио Рамос, Шаби Алонсо (Реал Мадрид)

6 ноември 2012 г., Шампионска лига, групова фаза
Във втория мач гостите от Дортмунд на два пъти повеждаха в резултата чрез Марко Ройс и автогол на Алваро Арбелоа, но домакините изравняваха чрез Пепе и Месут Йозил. Борусия (Дортмунд) завърши на първо място в групата, а Реал (Мадрид) финишира на втора позиция. И двата тима продължиха пътя си напред, като “жълто-черните” стигнаха до полуфинал в Шампионската лига за първи път от 1998 г. насам.

Реал (Мадрид) – Борусия (Дортмунд) 2:2
0:1 Марко Ройс (28), 1:1 Пепе (34), 1:2 Алваро Арбелоа (45-авт.), 2:2 Месут Йозил (89)

Реал (Мадрид): Икер Касияс, Серхио Рамос, Пепе, Алваро Арбелоа (77-Кака), Рафаел Варан, Шаби Алонсо, Лука Модрич (46-Майкъл Есиен), Месут Йозил, Анхел ди Мария, Кристиано Роналдо, Гонсало Игуаин (46-Хосе Кайехон)

Борусия (Дортмунд): Роман Вайденфелер, Матс Хумелс, Лукаш Пишчек, Невен Суботич, Марсел Шмелцер, Себастиан Кел, Кевин Гроскройц, Илкай Гюндоган (80-Иван Перишич), Марио Гьотце (90+1-Мориц Лайтнер), Роберт Левандовски, Марко Ройс (74-Свен Бендер)