Осасуна и Валядолид изпаднаха от испанската Примера дивисион, а Алмерия, Хетафе и Гранада осигуриха елитния си статут след изиграването на срещите си от последния 38-и кръг.

Осасуна победи у дома изпадналия вече Бетис с 2:1, но това не бе достатъчно за оставането на памплонци в елита. Домакините поведоха в 12-ата минута с гол на Ориол Риера, което предизвика вълна от радостни фенове, които тръгнаха към предпазните огради, за да поздравят голмайстора. Срутване на конструкцията обаче причини контузии на няколко фенове, а играчите на двата тима бързо помогнаха на пострадалите. Двубоят бе прекратен, докато оградата бе възстановена, за да може срещата да продължи. След подновяването на играта в 22-ата минута Хавиер Акуня покачи на 2:0. След почивката в 71-ата минута Хави Чика вкара гол за гостите от Севиля и оформи крайното 2:1. С успеха си Осасуна събра 39 точки, но остана под чертата на 18-о място в крайното класиране. Бетис завършва сезона последен с 25 пункта.

Почивката на всички останали срещи бе удължена, за да може те да продължат по едно и също време с прекратения сблъсък в Памплона.

Валядолид пък загуби у дома от Гранада с 0:1 в директен мач за оцеляване. Единственият и победен гол за андалусци падна в 44-ата минута, когато Стефан Митрович си вкара автогол. След почивката домакините опитаха всичко по силите си, за да обърнат резултата, но загубиха и в крайна сметка изпаднаха с 36 точки в актива си и предпоследна 19-а позиция в крайното класиране. Гранада се спаси с 41 точки, които осигуриха на тима 15-о място в подреждането.

Алмерия също се спаси, след като стигна до 0:0 у дома срещу класиралия се участие в Шампионската лига Атлетик (Билбао). Андалусци завършват сезона точно над опасната зона на 17-о място с 40 точки. Баските приключват четвърти със 70 точки.

Хетафе си гарантира участието в елита и през следващия сезон, след кат надви като гост Райо Валекано с 2:1 в своеобразно мадридско дерби. Румънецът Чиприан Марика (43, 90+2-дузпа) вкара и двата гола за гостите, а Роберто Трашорас (67) се разписа за „пчеличките”. С успеха си Хетафе събра 42 точки и финишира на 13-о място в класирането. Райо Валекано приключва сезона на 12-а позиция с 43 пункта.

Реал (Мадрид) - Еспаньол 3:1
1:0 Гарет Бейл (64), 2:0 Алваро Мората (86), 2:1 Пици (90), 3:1 Алваро Мората (90+1)
17.05.2014
19:00 часа
Барселона - Атлетико (Мадрид) 1:1
1:0 Алексис Санчес (34), 1:1 Диего Годин (49)
17.05.2014
23:00 часа
Валенсия - Селта 2:1
0:1 Иниго Лопес (5), 1:1 Софиан Фегули (41), 2:1 Пабло Пиати (56)
18.05.2014
13:00 часа
Реал Сосиедад - Виляреал 1:2
0:1 Джовани дос Сантос (26), 0:2 Уче (69), 1:2 Карлос Вела (90)
18.05.2014
19:00 часа
Райо Валекано - Хетафе 1:2
0:1 Чиприан Марика (43), 1:1 Роберто Трашорас (67), 1:2 Чиприан Марика (90+2-дузпа)