Парагвай се класира за финала на Копа Америка след победа над Венецуела с 5:3 след дузпи. Редовното време на мача завърши 0:0. В спор за трофея “гуараните” ще спорят с Уругвай, след като вратарят им Хусто Вияр спаси удара на Франклин Лусена, а Дарио Верон вкара победната дузпа.

Парагвай стигна до финал на Копа Америка за първи път от 1979 г. без да е спечелил нито една от досегашните си пет срещи на настоящото издание на турнира. На четвъртфинала тимът на Херардо Мартино отстрани и Бразилия след изпълнения на удари от бялата точка.

Редовното време не предложи много опасности пред двете врати. В продълженията Венецуела на два пъти удари гредата и създаде няколко възможности за гол при първото си участие на полуфинал на Копа-та.

Центриране на Малдонадо в 93-ата минута се удари в Мику и отскочи от гредата. Две минути по-късно Хуан Аранго стреля от фаул и удари далечния стълб на вратата на Вияр. Вратарят на Парагвай спаси опасен удар на Мику в 96-ата минута.

Венецуелците продължиха да натискат, въпреки че Джонатан Сантана получи втори жълт картон в 102-ата минута. Хусто Вияр спаси изстрел на Саломон Рондон от 10 метра, а в 114-ата минута Габриел Сичеро стреля неточно.

В началото на продълженията селекционерът на Парагвай Херардо Мартино бе отстранен от терена заради оспорване на съдийско решение. След това специалистът влезе в пререкание с венецуелския си колега Сесар Фариас.

“Гуараните” започнаха мача без звездата си Роке Санта Крус, който пропусна четвъртфинала с Бразилия заради контузия на десния крак. Нападателят се появи на терена в 73-ата минута, но само 7 минути по-късно бе принуден да напусне.

Нестор Ортигоса, Лукас Бариос, Кристиан Риверос и Освалдо Мартинес бяха точни за Парагвай при дузпите. Джанкарло Малдонадо, Хосе Рей и Мику не пропуснаха за Венецуела, но Вияр спаси пратената Лусена топка в долния ляв ъгъл.

Срещата завърши със сбиване между играчите и треньорите на двата отбора./БЛИЦ

Парагвай – Венецуела 5:3 след дузпи
(0:0 в редовното време и след продължения)

При дузпите: 1:0 Нестор Ортигоса, 1:1 Джанкарло Малдонадо, 2:1 Лукас Бариос, 2:2 Хосе Мануел Рей, 3:2 Кристиан Риверос, Франклин Лусена – пропуска, 4:2 Освалдо Мартинес, 4:3 Мику, 5:3 Дарио Верон

Парагвай: Хусто Вияр, Маркос Касерес, Пауло да Силва, Дарио Верон, Иван Пирис, Джонатан Сантана, Кристиан Риверос, Нестор Ортигоса, Едгар Барето (70-Марсело Естигарибия), Лукас Бариос, Нелсон Валдес (73-Роке Санта Крус, 80-Освалдо Мартинес)

venezuela.jpgВенецуела: Рени Вега, Роберто Росалес, Освалдо Вискарондо, Гренди Перосо (46-Хосе Мануел Рей), Габриел Сичеро, Сесар Гонсалес (84-Джанкарло Малдонадо), Джакомо ди Джорджи, Франклин Лусена, Хуан Аранго, Саломон Рондон, Алехандро Морено (72-Мику)