Световният шампион Испания претърпя тежка загуба с 0:4 от Португалия в контрола, играна на стадион "Луж" в Лисабон. Точни за селекцията на Пауло Бенто бяха Карлуш Мартинс, Хелдер Пощига и Уго Алмейда, а бранителят на гостите Серхио Рамос си вкара автогол.

Унизителното поражение е най-тежкото за "Ла Фурия" от 47 години насам. За последно Испания губи с 4 гола разлика през 1963 година, когато е надигран от Шотландия в Мадрид с 2:6.

Домакините започнаха отлично мача и диктуваха темпото през цялото първо полувреме. Най-интересното положение преди почивката бе в 36-ата минута. Тогава Кристиано Роналдо финтира Жерар Пике и от малък ъгъл прехвърли майсторски Икер Касияс, но на голлинията Нани незнайно защо реши да удря с глава влизащата в мрежата топка. Крилото на Манчестър Юнайтед се намираше в положение на засада и логично попадението не бе зачетено. Постъпката на Нани очевидно ядоса Роналдо, който веднага се развика на съотборника на Димитър Бербатов.

Само две минути по-късно Карлуш Мартинс бе близо до откриване на резултата за Португалия, но Пике изби с глава от голлинията. В 45-ата домакините най-после ликуваха. Кристиано Роналдо финтира Серхио Бускетс, стреля от малък ъгъл, а при добавката Мартинс реализира - 1:0.

В през второто полувреме португалците диктуваха темпото. В 48-ата минута прекрасна атака на домакините завърши ювелирно - Елдер Пощига отправи удар с петичка, топката се удари в Серхио Рамос и влетя в мрежата на слисания Икер Касияс - 2:0.

В 68-ата Хелдер Пощига вкара за 3:0, а до края испанците инкасираха дори още едно попадение. Вкара го Уго Алмейда в 90-ата минута, след като бе изведен от Пепе сам срещу Касияс - 4:0. /БЛИЦ

ПОРТУГАЛИЯ - ИСПАНИЯ 4:0
1:0 Карлуш Мартинс (45), 2:0 Серхио Рамос (48-автогол), 3:0 Хелдер Пощига (68), 4:0 Уго Алмейда (90)

Португалия: Едуардо (50-Руи Патрисио), Жоао Перейра, Бруно Алвеш, Карвальо, Босингва, Мейрелеш, Мартинс (63-Фернандеш), Моутиньо, Нани (88-Мачадо), Кристиано Роналдо (46-Дани), Пощига (76-Алмейда)

Испания: Касияс, Рамос, Пуйол (73-Арбелоа), Пике (46-Марчена), Капдевиля, Шаби Алонсо (58-Йоренте), Бускетс, Силва, Шави (46-Сеск), Иниеста (58-Касорла), Вия (46-Торес)