Най-скъпият изходящ български трансфер от родното първенство Кирил Десподов дебютира за новия си отбор. Той влезе като резерва за Каляри при загубата с 0:3 като гост на Милан в мач от 23 кръг на Серия „А“. По този начин 22-годишният национал се превърна в седмия българин с мачове в калчото. Началото е поставено от Николай Илиев преди 30,5 години, когато преминава от Левски в Болоня.

В годините след това по терените на Серия „А“ са играли още Христо Стоичков, Валери Божинов, Ивайло Чочев, Александър Тонев и Андрей Гълъбинов. Други българи са били част от състава на елитни италиански тимове, но въпреки че са попадали в групите за мачовете, не са записвали игрови минути. Сред тях са Радослав Кирилов (Киево), Антонио Вутов (Удинезе) и Петко Христов (Фиорентина).

Winbet - удвои тръпката от играта! (18+)

Любопитното от историята на българските дебюти в Серия „А“ е, че явно съществува нещо като прокоба. Нито един нашенец не е записвал победа в първия си мач в италианския шампионат. Николай Илиев, Христо Стоичков и Андрей Гълъбинов са стартирали с равенства. Те са и единствените, които излизат титуляри в първите си мачове. Валери Божинов, Ивайло Чочев, Александър Тонев и Кирил Десподов дебютират със загуби и като резерви.

Към момента българинът с най-много мачове в Серия „А“ е Валери Божинов (157 мача и 34 гола). Следват Ивайло Чочев (75 мача, 6 гола) и Александър Тонев (43 мача, 1 гол). Кирил Десподов тепърва започва с изявите си по терените в италианското елитно първенство и само от него зависи дали ще се задържи по-дълго в калчото.