Арсенал записа тежка загуба с 0:4 при гостуването на Саутхемптън в последната среща от 18-ия кръг на Висшата лига. "Светците" не само развалиха Коледата на "топчиите", а и не им позволиха да оглавят класирането. По-рано в съботата от "Боксинг дей" Лестър падна с 0:1 от Ливърпул и тимът на Арсен Венгер щеше да стане първи, ако беше спечелил на "Сейнт Мерис". Това обаче не се случи и "лисиците" запазиха лидерството с 38 точки, следват Арсенал с 36, Манчестър Сити с 35, а четвърти с 32 е Тотнъм. Саутхемптън е на 12-ата позиция с 24 точки в актива.

Бранителят Куко Мартина даде аванс на "светците" в 19-ата минута със страхотно изпълнение. Десният защитник отбеляза дебютния си гол с екипа на Саутхемптън с топовен изстрел от над 20 метра, пронизвайки Петър Чех - 1:0. До почивката домакините играха изключително организирано в защита и не позволиха почти никакви опасности пред вратата на завърналия се след контузия Мартен Стекеленбург. Малко преди края на първата част Шейн Лонг прати топката в мрежата на Чех с хитро отиграване с пета, но съдията Джонатан Мос маркира нарушение срещу Пер Мертезакер.

Втората част също започна с отменен гол на Саутхемптън. Вирджил ван Дайк се разписа с глава след изпълнение на пряк свободен удар, но беше маркирана засада. В 55-ата минута "светците" удвоиха преднината си. Лонг се пребори за топката и подаде към Садио Мане, който върна към ирландеца и за Лонг не бе проблем да покачи на 2:0 от близка дистанция.

В 69-ата Жозе Фонте надскочи отбраната на Арсенал след центриране от корнер на Райън Бертранд и с глава направи преднината класическа - 3:0. Последваха пропуски на много активния Шейн Лонг, както и на Душан Тадич, а в играта на гостите от Лондон липсваше идея как да бъде вкарано поне почетно попадение. В добавеното време Лонг дори отбеляза нов гол за крайното 4:0, след като бе изведен сам срещу Чех, правейки поражението на "топчиите" изключително тежко.

Головете във вратата на Арсенал:

АНГЛИЯ
ВИСША ЛИГА, 18 КРЪГ
26.12.15
14:45 ч.
Сток Сити – Манчестър Юнайтед 2:0
1:0 Боян Къркич (9), 2:0 Марко Арнаутович (25)
Тотнъм – Норич 3:0
1:0 Хари Кейн (26-дузпа), 2:0 Хари Кейн (42), 3:0 Том Керъл (80)
26.12.15
17:00 ч.
Манчестър Сити – Съндърланд 4:1
1:0 Рахийм Стърлинг (12), 2:0 Яя Туре (17), 3:0 Вилфред Бони (22), 4:0 Кевин де Бройне (54), 4:1 Фабио Борини (59)
26.12.15
17:00 ч.
Челси – Уотфорд 2:2
1:0 Диего Коста (32), 1:1 Трой Дийни (42-дузпа), 1:2 Одион Игало (56), 2:2 Диего Коста (65)
Астън Вила – Уест Хям 1:1
0:1 Аарън Кресуел (45+2), 1:1 Джордан Айю (62-дузпа)
Саутхемптън – Арсенал 4:0
1:0 Куко Мартина (19), 2:0 Шейн Лонг (55), 3:0 Жозе Фонте (69), 4:0 Шейн Лонг (90+2)