Манчестър Юнайтед успя да изкопчи победата при гостуването на Ливърпул в голямото дерби на 22-ия кръг на Висшата лига. Автор на единствения гол на "Анфилд" стана Уейн Рууни, който прониза "мърсисайци" в 78-ата минута.

Лидерът на Юнайтед се разписа в четвърти пореден двубой (в рамките на 17 дни), затвърждавайки мнението, че се намира в добра форма. Рууни вкара при единствената сериозна заплаха за Симон Миньоле за целия двубой.

Любопитното е, че той не беше вкарвал на "Анфилд" от цели 11 години.

"Мърсисайдци", водени от мениджъра си Юрген Клоп, надиграха избраниците на Луис ван Гаал, но така и не намериха пролука към мрежата на "червените дяволи". Не само Рууни обаче е герой за Манчестър Юнайтед. С основна заслуга за спечелените три точки е и Давид де Хеа, който отрази много положения.

През първата част Адам Лалана, Джеймс Милнър и Джордан Хендерсън пропуснаха да вкарат, докато Роберто Фирмино наивно се опита да спечели дузпа в момент, в който имаше отлична позиция да обстрелва стража на Юнайтед. След почивката отново Хендерсън, както и Емре Джан пропиляха добри ситуации.

Единственото попадение падна в 78-ата минута, когато след изпълнение на корнер настъпи смут в отбраната на Ливърпул, Маруан Фелайни се пребори с двамата играчи в червено - Мамаду Сако и Коло Туре, засече топката, но право в напречната греда, след което последва точна добавка от воле с десния крак на Уейн Рууни - 0:1.

За Манчестър Юнайтед това е четвърта поредна победа над Ливърпул. След нея "червените дяволи" събраха 37 точки изместиха Уест Хям от петото място във Висшата лига. "Чуковете" имат 35, а "мърсисайдци" са девети с 31 точки.

АНГЛИЯ
ВИСША ЛИГА, 22 КРЪГ
16.01.16
14:45 ч.
Тотнъм - Съндърланд 4:1
0:1 Патрик ван Аанхолт (40), 1:1 Кристиан Ериксен (42), 2:1 Муса Дембеле (59), 3:1 Кристиан Ериксен (67), 4:1 Хари Кейн (79-дузпа)
16.01.16
17:00 ч.
Борнемут - Норич 3:0
1:0 Дан Гослинг (10), 2:0 Чарли Даниълс (54-дузпа), 3:0 Беник Афобе (75)
16.01.16
17:00 ч.
Челси - Евертън 3:3
0:1 Джон Тери (50-автогол), 0:2 Кевин Миралас (56), 1:2 Диего Коста (64), 2:2 Сеск Фабрегас (66), 2:3 Роберто Мори (90+2), 3:3 Джон Тери (90+8)
16.01.16
17:00 ч.
Манчестър Сити - Кристъл Палас 4:0
1:0 Фабиан Делф (22), 2:0 Серхио Агуеро (41), 3:0 Серхио Агуеро (68), 4:0 Давид Силва (84)
16.01.16
17:00 ч.
Нюкасъл - Уест Хям 2:1
1:0 Айосе Перес (6), 2:0 Джеорджино Вайналдум (15), 2:1 Никица Йелавич (49)
16.01.16
17:00 ч.
Саутхямптън - Уест Бромич 3:0
1:0 Джеймс Уорд-Праус (5), 2:0 Джеймс Уорд-Праус (35-дузпа), 3:0 Душан Тадич (72)