Хетафе поднесе голямата сензация във футболна Европа, след като излъга на своя „Колисеум Алфонсо Перес” славещия се като непобедим тим на Барселолна с 1:0 в среща от 14-ия кръг на испанската Примера дивисон. В герой за тима от едноименното мадридско предградие се превърна Хуан Валера, вкарал единствения гол в 67-ата минута. Това е първа загуба за Барса в испанското първенство от 30 април насам, когато падна с 1:2 при визитата си на Реал Сосиедад (б.р. 10 победи и 6 равенства за каталунците в шампионата от тогава).

Хосеп Гуардиола бе заложил на Лионел Меси, Алексис Санчес и Давид Вийя в атака. Капитанът Карлес Пуйол и Сеск Фабрегас останаха извън групата. В центъра на отбраната до Жерар Пике беше Ерик Абидал. Даниел Гуиса пропусна срещата заради мускулни проблеми и атаката на домакините води Мику.

Двубоят на „Колисеум Алфонсо Перес” протече под непрекъснат натиск на каталунците. Още във 2-ата минута Вия стреля опасно, но ударът му не сполучи, а шест минути по-късно и Меси пробва далечен и неточен изстрел. Хетафе отправи първия удар по посока вратата на Барса едва в 20-ата минута, когато Мику стреля високо над гредата. Последваха два опасни удара на Алексис Санчес, който в 36-ата минута бе много близо до гол, но ударът му бе спасен от вратаря на домакините Мигел Анхел Моя. До края на полувремето не се стигна до нови опасни положения.

След почивката картината на терена не се промени. Гостите от Барселона не спираха да търсят път към вратата на Моя, докато домакините разчитаха предимно на контраатаки. Така се стигна до 67-ата минута, когато след центриране от корнер десният защитник на домакините Хуан Валера се извиси над всички и вкара за 1:0, а публиката на стадиона изпадна в екстаз. От тук до края на мача последва тотален натиск на каталунците, които на няколко пъти бяха близо до изравнителното попадение, което така и не падна. В добавеното време на мача Лионел Меси направи страхотен пробив, но заключителният му удар се отби в страничната греда, а при добавката Моя се намеси решително и не допусна гол във вратата си.

В крайна сметка Хетафе нанеса първа загуба на Барса за новия сезон във всички състезания (б.р. вече 16 победи, 6 равенства и 1 загуба за сезон 2011/12 във всички турнири).

С успеха си Хетафе се изкачи на 14-о място във временното класиране с 13 точки, докато Барса остана на втора позиция с 28 пункта. Каталунците обаче изостават на цели 6 точки от лидера Реал (Мадрид), което не се е случвало досега в ерата на Хосеп Гуардиола. Преднината на Барса пред третия Валенсия пък е само една точка.

ИСПАНИЯ
ПРИМЕРА ДИВИСИОН, 14 КРЪГ
26.11.11
19:00 ч.
Райо Валекано – Валенсия 1:2
0:1 Жонас (21), 0:2 Алберто Коста (57), 1:2 Раул Тамудо (84)
26.11.11
21:00 ч.
Реал (Мадрид) – Атлетико (Мадрид) 4:1
0:1 Адриан (15), 1:1 Кристиано Роналдо (24-дузпа), 2:1 Анхел Ди Мария (49), 3:1 Гонсало Игуаин (65), 4:1 Кристиано Роналдо (82-дузпа)
Майорка – Расинг (Сантандер)
Баланс: 26 мача, 9 победи за Майорка, 7 равенства, 10 победи за Расинг (Сантандер)
Атлетик (Билбао) – Гранада (ТВ +)
Баланс: 34 мача, 19 победи за Атлетик (Билбао), 8 равенства, 7 победи за Гранада