Тотнъм победи Челси с 5:3 в последната среща от 20-ия кръг на английската Висша лига. Двубоят на "Уайт Харт Лейн" предложи много емоции на феновете, а по-доволни в края бяха домакините. Загубата е първата за "сините" в ерата Моуриньо, в която тимът му получава повече от три гола.

Играчите на Тотнъм започнаха силно срещата и контролираха топката, но Челси поведе в 18-ата минута с гол на Диего Коста. Еден Азар премина няколко бранители на "шпорите" - стреля, ударът му се отби от гредата, след което топката попадна у Оскар, който я насочи към голлинията, където Коста я бутна в мрежата за 1:0.

Минути по-късно "сините" поискаха дузпа за игра с ръка на Ян Вертонген, но реферът Фил Даут прецени, че топката е ударила ръката на бранителя, а не обратното. Тотнъм върна интригата в мача в 30-ата минута със силен удар на Хари Кейн от границата на наказателното поле, след като трима защитници на "сините" не му попречиха да шутира за 1:1.

Попадението вдъхнови домакините, които тръгнаха напред и до края на полувремето натиснаха съперника. Тотнъм успя да вкара втори гол в 41-ата минута, но попадението на Насер Чадли бе отменено заради засада. Именно той удари гредата минута по-късно при бърза контра атака, но при добавката Дани Роуз не сбърка за 2:1, с което Тотнъм стана първият тим, вкарал два гола на Челси през първото полувреме на мач от този сезон.

Играчите на Жозе Моуриньо се пропукаха още веднъж до края на полувремето, когато Фил Даут даде дузпа за нарушение срещу Хари Кейн. Андрю Таузънд вкара за 3:1, с което временно свали Челси от върха във Висшата лига, където застана Манчестър Сити с по-добра голова разлика от "сините".

Шокът за Челси стана още по-голям в 52-ата минута, когато правещият страхотен мач 21-годишен нападател Хари Кейн отново вкара на "сините" с удар от границата на наказателното поле, освобождавайки се от трима съперникови бранители (4:1). Еден Азар се разписа за 4:2 след час игра след бърза контра атака и двойно подаване с Франсеск Фабрегас, с което отново върна интригата в срещата.

Хари Кейн можеше да вкара хеттрик и да върне аванса от три гола на тима си в 67-ата минута, но ударът му премина успоредно на голлинията, а четвърт час преди края Лорис спаси с една ръка удар на Азар и преднината от два гола.

Насер Чадли вкара за 5:2 в 77-ата минута със силен удар в обратния ъгъл на Куртоа, след като получи пас в наказателното поле между няколко бранители на "сините", а Джон Тери се разписа за крайното 5:3 минути преди края, но не помогна на тима си да избегне загубата.

Голът на Тери обаче спаси първото място в класирането, което "сините" делят с Манчестър Сити. Двата тима имат по 46 точки, 44 вкарани и 19 допуснати попадения. Ако позициите им се запазят до края на сезона, шампионът ще бъде решен с плейоф.

АНГЛИЯ
ВИСША ЛИГА, 20 КРЪГ
01.01.15
14:45 ч.
Сток Сити – Манчестър Юнайтед 1:1
1:0 Раян Шоукрос (2), 1:1 Радамел Фалкао (26)
01.01.15
17:00 ч.
Астън Вила - Кристъл Палас 0:0
01.01.15
17:00 ч.
Хъл Сити - Евертън 2:0
1:0 Ахмед Ел Мохамади (33), 2:0 Никица Йелавич (43)
01.01.15
17:00 ч.
Ливърпул - Лестър 2:2
1:0 Стивън Джерард (17-дузпа), 2:0 Стивън Джерард (40-дузпа), 2:1 Дейвид Нюджънт (58), 2:2 Джефри Шлуп (60)
01.01.15
17:00 ч.
Манчестър Сити – Съндърланд 3:2
1:0 Яя Туре (57), 2:0 Стеван Йоветич (66), 2:1 Джак Родуел (68), 2:2 Адам Джонсън (71-дузпа), 3:2 Франк Лампард (72)
01.01.15
17:00 ч.
Нюкасъл - Бърнли 3:3
1:0 Стивън Тейлър (15), 1:1 Паул Дюме (19-автогол), 2:1 Джак Колбак (26), 2:2 Даниел Ингс (66), 3:2 Муса Сисоко (78), 3:3 Джордж Бойд (86)
01.01.15
17:00 ч.
КПР - Суонзи 1:1
1:0 Лирой Фер (20), 1:1 Вилфред Бони (90+2)
01.01.15
17:00 ч.
Уест Хям – Уест Бромич 1:1
1:0 Диафра Сако (10), 1:1 Сайдо Берахино (42)
01.01.15
17:00 ч.
Саутхемптън - Арсенал 2:0
1:0 Садио Мане (34), 2:0 Душан Тадич (56)
01.01.15
19:30 ч.
Тотнъм - Челси 5:3
0:1 Диего Коста (18), 1:1 Хари Кейн (30), 2:1 Дани Роуз (44), 3:1 Андрю Таузънд (45+4), 4:1 Хари Кейн (52), 4:2 Еден Азар (62), 5:2 Насер Чадли (77), 5:3 Джон Тери (86)

Заб.: Посочените баланси са само за мачовете между отборите за първенство.