Челси сътвори изненадата в турнира за ФА Къп. Носителят на трофея в последните две години изхвърча от надпреварата още на 1/16-финалите. “Сините” от Лондон загубиха от Евертън в днешното преиграване на “Стамфорд Бридж”. Първият двубой завърши 1:1, днес двата тима отново не се победиха в редовното време, след като завършиха при резултат 0:0. В двете продължения съперниците си размениха по две попадения. Челси поведе с 1:0 след гол на Франк Лампард, но минута преди края на двубоя Лейтън Бейнс с уникален гол от пряк свободен удар изравни за 1:1 и доведе срещата до изпълнение на дузпи. От бялата точка фатални се оказаха пропуските на Никола Анелка и Ашли Коул. От Евертън изпусна само голмайсторът Лейтън Бейнс, но това не се оказа решаващо за крайния успех на “карамелите”.

В 20-ата минута Фил Ягиелка за малко да си вкара автогол, след като прати топката в гредата на собствената си врата след пряк свободен удар, изпълнен от Франк Лампард. В последната минута на първото полувреме дойде и най-спорният момент, след като Рамиреш бе изведен добре в наказателното поле, преодоля Тим Хауърд, след което падна в наказателното поле след контакт с вратаря на Евертън. Претенциите на домакините бяха за дузпа, но вместо това Рамиреш получи жълт картон за симулация.

Възможности за гол пропиляха домакините в рамките на една минута - в 65-ата, когато Лампард, а след това и Иванович не успяха да се разпишат отблизо. В 77-ата минута Дрогба намери добре Тери в наказателното поле, но капитанът на Челси не се възползва от възможността да стреля директно във вратата, а центрира още веднъж, с което опропасти атаката. В 83-ата минута отново Лампард се отчете с много сериозен пропуск, след като получи от Малуда и от десетина метра реши да прехвърля вратаря на Евертън, но заедно с това прехвърли и вратата. В последната минута на редовното време Фелаини вкара гол, който правилно бе отменен заради засада.

Така двата отбора не успяха да се победят в рамките на 180 минути, след като преди това завършиха 1:1 на "Гудисън парк".

Лампард даде аванс на Челси в 104-ата минута, завършвайки с точен диагонален удар хубав пробив на Анелка отляво. В 119-ата минута Лейтън Бейнс изравни резултата с хубаво изпълнение на пряк свободен удар. При дузпите Лампард вкара за Челси, а Петер Чех спаси удара на голмайстора Бейнс. Дрогба бе точен след това, както и Ягиелка за Евертън. Последва спасяване на Хауърд след удар на Анелка и точна дузпа на Артета. Есиен изведе отново Челси напред, а Хейтинга изравни със силен изстрел за 3:3. Ашли Коул не улучи вратата, след което Невил с точен удар прати Евертън в петия кръг, където "карамелите" ще домакинстват на Рединг.

Евертън не бе печелил мач като гост на друг елитен английски тим в турнира от 1990 година, а освен това нямаше успех на "Стамфорд бридж" от 1994 година./БЛИЦ

1/8-ФИНАЛИ

На 19 февруари (събота) от 17:00 часа
Сток Сити (I) - Брайтън (III) 3:0
1:0 Джон Карю (14), 2:0 Ултърс (22), 3:0 Шоукрос (43)

Бирмингам (I) - Шефилд Уензди (III) 3:0
1:0 Босежур (6), 2:0 Обафеми Мартинс (18), 3:0 Дейвид Мърфи (53)

На 19 февруари (събота) от 19:15 часа

На 20 февруари (неделя) от 17:00 часа
Фулъм (I) - Болтън (I)

На 20 февруари (неделя) от 18:30 часа
Лейтън Ориент (III) - Арсенал (I) (Нова Спорт)

На 21 февруари (понеделник) от 22:00 часа
Уест Хям (I) - Бърнли (II)

На 1 март (вторник) от 21:30 часа
Евертън (I) - Рединг (II)

На 2 март (сряда) от 21:45 часа
Нотс Каунти (III) / Манчестър Сити (I) - Астън Вила (I)

1/16-ФИНАЛИ - ПРЕИГРАВАНИЯ

От 16 февруари
Уигън (I) - БОЛТЪН (I) 0:1
0:1 Иван Класнич (67)

На 19 февруари (събота) от 14:30 часа

Челси (I) - Евертън (I) 4:5 след дузпи
1:0 Франк Лампард (104), 1:1 Лейтън Бейнс (119)

На 20 февруари (неделя) от 16:00 часа
Манчестър Сити (I) - Нотс Каунти (III) (Нова Спорт)

* Заб.: В скобите е посочена дивизията на съответния отбор.

РЕЗУЛТАТИТЕ ОТ 1/16-ФИНАЛИТЕ

От 29 януари (събота)
Евертън (I) - Челси (I) 1:1
1:0 Луи Саха (62), 1:1 Саломон Калу (75)

Суонзи (II) - ЛЕЙТЪН ОРИЕНТ (III) 1:2
1:0 Джими Смит (35), 1:1 Седрик ван дер Гун (45), 1:2 Алан Тейт (88-дузпа)

АСТЪН ВИЛА (I) - Блекбърн (I) 3:1
1:0 Киърън Кларк (11), 1:1 Никола Калинич (18), 2:1 Робер Пирес (35), 3:1 Нейтън Делфунесо (42)

БЪРНЛИ (II) - Бъртън (IV) 3:2
1:0 Крис Ийгълс (39), 2:0 Крис Ийгълс (70), 2:1 Келвин Маконго (80), 3:1 Мартин Патерсън (90)

БИРМИНГАМ (I) - Ковънтри (II) 3:2
0:1 Марлън Кинг (11), 0:2 Ричард Ууд (26), 1:2 Дейвид Бентли (35), 2:2 Стюърт Парнаби (67), 3:2 Кевин Филипс (73)

Стивънидж (IV) - РЕДИНГ (II) 1:2
0:1 Микеле Лийджъртууд (23), 1:1 Дариус Чарлз (72), 1:2 Шейн Лонг (87)

ШЕФИЛД УЕНЗДИ (III) - Херефорд (IV) 4:1
0:1 Стюърт Флийтууд (9), 1:1 Дарън Потър (15), 2:1 Клинтън Морисън (69-дузпа), 3:1 Джърмейн Джонсън (77), 4:1 Клинтън Морисън (79-дузпа)

Саутхямптън (III) - МАНЧЕСТЪР ЮНАЙТЕД (I) 1:2
1:0 Ричард Чаплоу (45), 1:1 Майкъл Оуен (65), 1:2 Хавиер Ернандес (75)

От 30 януари (неделя)
АРСЕНАЛ (I) - Хъдърсфийлд (III) 2:1
1:0 Питър Кларк (22-автогол), 1:1 Алан Лий (66), 271 Сеск Фабрегас (86-дузпа)

Уулвърхемптън (I) - СТОК СИТИ (I) 0:1

0:1 Роберт Хут (81)

Нотс Каунти (III) - Манчестър Сити (I) 1:1
1:0 Нийл Бишоп (59), 1:1 Един Джеко (80)

УЕСТ ХЯМ (I) - Нотингам (II) 3:2
1:0 Виктор Обина (4), 1:1 Деле Адебола (18), 1:2 Дейвид Макголдрик (40), 2:2 Виктор Обина (42), 3:2 Виктор Обина (52-дузпа)

ФУЛЪМ (I) - Тотнъм (I) 4:0
1:0 Дани Мърфи (11-дузпа), 2:0 Дани Мърфи (14-дузпа), 3:0 Бреде Хангеланд (23), 4:0 Муса Дембеле (45+1)

*Заб.: При равенство следва преиграване. В скобите е посочена дивизията на съответния отбор