Шампионът Манчестър Сити победи трудно на свой терен Евертън с 1:0 в среща от 15-ия кръг на английската Висша лига и съкрати преднината на лидера Челси до 3 точки. Победният гол реализира Яя Туре в 24-ата минута от спорна дузпа.

„Гражданите” трябваше да извършат принудителна смяна още във 7-ата минута, когато голмайсторът им Серхио Агуеро напусна терена с насълзени очи след сблъсък с Шеймъс Коулмън. 18-годишният Анхел Посо доигра мача на мястото на аржентинеца, който е със съмнения за тежка травма в бедрото.

Без Агуеро играта на Сити не спореше и дълго време домакините не успяваха да застрашат противниковата врата. В 24-ата минута "гражданите" поведоха, след като Яя Туре реализира от спорна дузпа, отсъдена след борба между Джеймс Милнър и Фил Джагиелка тяло в тяло. Съдията Андре Маринър обаче посочи бялата точка, а по-късно не посмя да изгони Мангала, който ритна с бутоните напред в тялото Самуел Ето'о, и Фернандо, ударил в главата Гарет Бари. Двамата се разминаха само с жълти картони.

След почивката в 50-ата минута Джеймс Милнър проби отляво и поднесе чудесно в наказателното поле за Самир Насри, който шутира, но Хауърд направи брилянтно спасяване на голлинията. Влизането в игра на Рос Баркли помогна на Евертън да пренесе играта в половината на съперника, но без да създава чисти голови положения.

В 78-ата минута в игра влезе Франк Лампард и с първото си отиграване доведе до голово положение, след като подаде чудесно за Джеко в наказателното поле, който свали с глава към връхлитащия Милнър и последният стреля от упор над вратата. Три минути по-късно удар на Лукаку бе отразен от Джо Харт и не се стигна до изравняване. До края на мача голове не паднаха и „гражданите” грабнаха трите точки.

След успеха си Манчестър Сити остава на второ място с 33 точки и 3 по-малко от лидера Челси. Евертън е на 11-а позиция с 18 точки.

АНГЛИЯ ВИСША ЛИГА, 15 КРЪГ
06.12.14
14:45 ч.
Нюкасъл - Челси 2:1
1:0 Папис Сисе (58), 2:0 Папис Сисе (78), 2:1 Дидие Дрогба (83)
КПР - Бърнли 2:0
1:0 Лирой Фер (51), 2:0 Чарли Остин (74)
06.12.14
17:00 ч.
Сток Сити - Арсенал 3:2
1:0 Питър Крауч (1) 2:0 Боян Къркич (35), 3:0 Джонатан Уолтърс (45), 3:1 Санти Касорла (68-дузпа), 3:2 Арън Рамзи (70)
Саутхямптън - Манчестър Юнайтед
Баланс: 114 мача, 25 победи за Саутхямптън, 30 равенства, 59 победи за Манчестър Юнайтед

Заб.: Посочените баланси са само за мачовете между отборите за първенство.