Шампионът Манчестър Сити започна новата 2013 година с домакинска класическа победа над Сток Сити с 3:0 в среща от 21-ия кръг на английската Висша лига. Головете на успеха на „гражданите” вкараха Пабло Сабалета (43), Един Джеко (56) и Серхио Агуеро (74-дузпа). „Грънчарите” пък прекъснаха серия от 10 мача без загуба (5 победи и 5 равенства) за първенство.

Двубоят на „Етихад Стейдиъм” започна по-добре за домакините и още в началото те можеха да поведат, но вратарят на гостите Асмир Бегович отрази силен удар на Серхио Агуеро. Последва натиск на „гражданите”, но играчите на Сток Сити се бранеха умело и не допускаха опасности пред вратата си. В 33-та минута дойде и най-чистото положение за шампионите, след като Агуеро стреля с глава, но топката се отби в страничната греда. Превъзходството на Сити бе материализирано в 43-ата минута, когато хубава флангова акция на домакините завърши с гол отблизо на Пабло Сабалета за 1:0.

След почивката в 56-ата минута „гражданите” отново удариха, след като Агуеро центрира, но Бегович не се успя да избие както трябва и Един Джеко направи добавка за 2:0. Постепенно темпото на игра спадна, а в 74-ата минута Н’зонзи извърши нарушение извън наказателното поле на „грънчарите”, но въпреки това съдията Майкъл Оливър реши да даде дузпа, реализирана хладнокръвно от Серхио Агуеро за 3:0. До края мачът просто се доиграваше и Сити напълно заслужено спечели трите точки.

С успеха си играчите на Роберто Манчини събраха 45 точки и остават на втора позиция, запазвайки дистанцията от 7 пункта до лидера Манчестър Юнайтед. Сток Сити пък се смъкна на деветата позиция с 29 точки.

АНГЛИЯ ВИСША ЛИГА, 21 КРЪГ
01.01.13
14:45 ч.
Уест Бромич – Фулъм 2:1
0:1 Димитър Бербатов (39), 1:1 Ромелу Лукаку (49), 1:2 Александър Качаниклич (58)
01.01.13
17:00 ч.
Манчестър Сити – Сток Сити 3:0
1:0 Пабло Сабалета (43), 2:0 Един Джеко (56), 3:0 Серхио Агуеро (74-дузпа)
01.01.13
17:00 ч.
Суонзи – Астън Вила 2:2
1:0 Уейн Роутлидж (9), 1:1 Андреас Вайман (44), 1:2 Кристиан Бентеке (84), 2:2 Дани Греъм (90)
01.01.13
17:00 ч.
Тотнъм - Рединг 3:1
0:1 Павел Погребняк (4), 1:1 Доусън (10), Емануел Адебайор (51), 3:1 Клинт Демпси (79)
01.01.13
17:00 ч.
Уест Хям – Норич 2:1
1:0 Марко Нобъл (3-дузпа), 2:0 Джоуи О'Брайън (26), 2:1 Ръсел Мартин (90)
01.01.13
17:00 ч.
Уигън - Манчестър Юнайтед 0:4
0:1 Хавиер Ернандес (36), 0:2 Робин ван Перси (43), 0:3 Хавиер Ернандес (64), 0:4 Робин ван Перси (88)

Заб.:
 Посочените баланси са само за мачовете между отборите за първенство.

СТАТИСТИКА И КЛАСИРАНЕ - ТУК
Проследете развитието на футболните мачове и случващото се в другите спортове на лайвскора на БЛИЦ ТУК