Съндърланд остана с 36 точки и трябва да спечели последния си двубой от шампионата, домакинство на Челси, за да си гарантира на 100% оставането, без да зависи от останалите кандидати за спасение.  Срещата на "Фратън Парк” започна с невероятен пропуск на Питър Крауч, който след разбъркване в наказателното поле на три пъти имаше шанс да отправи топката в мрежата, но неизменно бе блокиран. След това двубоят навлезе в по-спокойно темпо и до края на полувремето не се случиха много запомнящи се моменти. Далеч по-интересно бе след почивката, когато Съндърланд излезе по-мотивиран за игра и 14 минути след подновяването на играта Кенуайн Джоунс откри резултата. Само две минути по-късно обаче  точен бе Джон Утака, за когото това бе първо попадение за сезона. Всичко свърши за гостите в 68-та минута, когато отново след акция на Утака Фил Бардсли не успя да изчисти топката и си отбеляза автогол. В 87-та минута отново Кенуайн Джоунс имаше невероятен шанс да донесе поне точка за Съндърланд, но ударът му с глава попадна право в тялото на вратаря на Помпи. Още в следващата атака Арман Траоре получи хубав пас от Утака и наниза трети гол за домакините, за крайното 3:1. Портсмут е спокоен за бъдещето си във Висшата лига, макар и на незавидното 14-то място във временното класиране с актив от 41 точки. В последния кръг отборът гостува на Уигън в мач без никакво значение. /БЛИЦ